Hren kao lijek – ljekovita svojstva koja svi trebaju znati

Hren kao lijek ubrzava metabolizam, čisti krvne žile i jača imunitet. U ovom tekstu doznajte njegova nevjerojatna ljekovita svojstva.

Hren se u antičko doba, zajedno s mnogim ljekovitim biljkama spominje u zapisima čuvenog rimskog prirodoznanstvenika Plinija Starijeg pod imenom Armoracia. Osim Rimljana, koristili su ga i stari Grci kako bi riješili probleme vezane uz bolove u kralježnici. Za vrijeme kolonijalne Amerike koristio se kao vrlo učinkovita i prirodna pasta za zube.

Hren je dobar za zdravlje, a prehrana bogata hrenom posebno je korisna dijabetičarima, ali i onima koji konstantno osjećaju umor ili imaju usporen metabolizam.

Hren sadrži nevjerojatna ljekovita svojstva

Višegodišnja zeljasta biljka hren (Cochlearia armoracia), čijom se pradomovinom smatra jugoistočna Europa i zapadna Azija, obiluje korisnim sastojcima.

U piramidi prehrane hren se svrstava u vrlo korisno povrće, a njegov svjež korijen može se koristiti tijekom cijele godine. Kada se kaže hren uglavnom se misli na ljuti korijen, dok malo tko zna da su mladi listovi puni vitamina C, karotena i klorofila.

Listovi sadrže i zavidnu količinu minerala kalija, kalcija, fosfora, sumpora, magnezija, klora. S druge strane, podzemni izdanci upotrebljavaju se kao začin i dodatak raznim jelima, posebno mesu.

O čemu treba voditi računa prilikom kupovine hrena?

Prilikom kupnje svježeg hrena treba voditi računa da bude čvrst, neoštećen i bez zelenkastih nijansi.

U dobro zatvorenoj posudi u hladnjaku može se čuvati i do pola godine, a u zamrzivaču i duže. Prilikom pripreme treba ga guliti što tanje, tako da mu se skine samo kora, a prije ribanja korijen treba ostaviti da odstoji 24 sata, kako bi se iskoristili svi vrijedni sastojci.

Hren kao lijek čisti organizam i ubrzava metabolizam

Zdravstvene tegobe koje hren može izliječiti

Hren čisti organizam i ubrzava metabolizam, zbog čega ga treba što češće jesti, a to osobito vrijedi za dijabetičare, ali i one koji konstantno osjećaju umor. Specifičan ljut miris i okus potječe od sastojka singrina, a hren sadrži i kumarin, fenole, eterično ulje, aspargin, peroksidazu, smolu, škrob i saharida.

Zbog svih ovih sastojaka poznavatelji narodne medicine ga preporučuju kao lijek za imunitet, protiv kašlja, bronhitisa, astme, reume.

Hren kao lijek za srce i krvne žile

Hren se koristi kao lijek protiv začepljenja krvnih žila, poboljšava probavu, a vrlo je cijenjen i kao antiseptik i diuretik. Potiče cirkulaciju te prevenira kardiovaskularne bolesti.

Kako pripremiti prirodni lijek od hrena za srce i krvne žile? Potrebno vam je 5 žlica soka od mrkve, 5 žlica naribanog hrena, 3 limuna i 2 čaše meda. U med dodajte hren, limunov i sok od mrkve te dobro promiješajte pjenjačom. Čuvajte u staklenci u hladnjaku i tijekom dva mjeseca uzimajte po žličicu smjese tri puta dnevno, sat prije jela. Ova smjesa pomoći će vam u jačanju srca i krvnih žila te u sprečavanju bolesti.

Hren kao lijek za sinuse

Hren je izvrstan prirodni lijek za upaljene sinuse. Na štednjaku zagrijte narendani hren, glavu prekrijte ručnikom, i pet do deset minuta udišite isparavanja. Najbolje je da se ovo radi pred spavanje, i legne pokrivene glave. Poslije nekoliko dana sinusi će se početi čistiti, a bolovi i neugodan osjećaj će prestati.

Čaj od hrena za čišćenje pluća

Recept za čaj od hrena je vrlo jednostavan za pripremiti. S dva decilitra kipuće vode, prelijte deset grama naribanog korijena hrena i ostavite da odstoji nekoliko minuta. Tako spremljen napitak treba piti dva do tri puta dnevno u malim šalicama.

Hren je dobar u borbi protiv astme, umora i teškog disanja

Astmatičari mogu ublažiti tegobe ako sa šalicomjabučnog octa skuhaju četiri jušne žlice naribanog hrena. Kada se hren razmekša treba ga procijediti, a dobivenoj količini dodati istu količinu meda. Dobivenu smjesu lagano kuhati da se zgusne, a onda ostaviti da se kaša ohladi. Ovako dobiveni lijek za astmu uzima se ujutro i navečer.

Hren je dobar za izbacivanje pijeska i bubrežnih kamenaca

Hren je stari pučki lijek za izbacivanje pijeska i kamenaca iz bubrega te mjehura, digestivno djeluje na funkciju želuca, utječe na crijevnu mikrofloru, ima izvrsna ljekovita svojstva u liječenju reumatskih bolesti tako što se na bolna mjesta stavlja kao oblog u svježem stanju ili kao oblog s tinkturom hrena. Pojačava površinsku cirkulaciju kože, grije, peče i ublažava bolove.

Prije i poslije stavljanja obloga bolna je mjesta potrebno mazati maslinovim uljem da koža ne bi pocrvenjela. Nekontrolirana uporaba svježeg hrena izvana može izazvati i plikove na koži. Hren je poznati diuretik pa se preporučuje za sve tzv. vodene bolesti, primjerice ako je riječ o vodi u trbuhu, vodi oko osrčja i u plućima te patite li zbog oticanja nogu.

Svježe listove hrena možemo koristiti kod glavobolje tako da ih privijemo na čelo, to jest na bolno mjesto. Oblog od naribanog hrena stavljamo na ozebline, na mišiće koji bole ili se grče, na rane (sprečava infekcije), kosti i zglobove.

Ipak, hren ne bi smjele uzimati osobe s gastrointestinalnim bolestima, kao što su čir na želucu i diverticulitis, osobe koje imaju tegobe sa štitnjačom, upalom bubrega i trudnice.

Hren je dobar za kašalj
Foto: Wikimedia Commons

Hren kao lijek za kašalj

Svako jutro treba na prazan želudac uzeti jednu žličicu naribanog hrena pomiješanog sa žličicom meda. Terapija traje mjesec dana.

U svježe naribani hren dodajte malo jabučnog ili vinskog octa i malo meda te nekoliko puta na dan uzimajte po jednu žličicu. Ako želite pripremiti sirup, trebat će vam 1 žlica svježe naribanog hrena, 1 žlica nasjeckanog luka, 5 žlica vode i 5 čajnih žličica meda. Pomiješajte hren s medom, dodajte luk i vodu te dobro promiješajte. Kratko prokuhajte pa ohladite i procijedite u bocu. Uzimajte nekoliko puta na dan po jednu žličicu.

Protiv reumatizma

Korijen hrena narendati i ovlažiti ga mješavinom vode s malo octa. Sve to preliti uzavrelim mlijekom. Kada se mlijeko zgruša skinuti stvorenu sirutku. Tako dobivenu masu svakodnevno piti jednu do dvije čašice.

Hren je dobar za čir na želucu

Kod čireva na želucu pije se vino od hrena (50 g naribanog hrena ostavi se kroz osam dana u litri bijelog vina), a uzima se dva puta dnevno po 1/8 litre, i to ujutro natašte i navečer.

Za žučni kamenac

Krupne žučne kamence treba operativno ukloniti, no protiv onih sitnijih pomoći će domaći sirup. Za njegovu pripremu u jedan kilogram meda treba dodati oko 100 grama soka od crne rotkve (Raphanus sativus), 100 grama soka od limuna, 10 grama izribanog korijena hrena i 50 grama samljevenog kima. Uzima se 3 puta po žličica na dan.

Hren kao lijek protiv prehlade

Kod jednostavnih prehlada pomaže domaći recept: korijen hrena dugačak oko tri centimetra se opere, oguli i izriba te stavi u teglu koju možete zatvoriti. Dodate med i ostavite nekoliko sati zatvoreno.

Hren pospješuje mjesečnicu

Za pospješivanje mjesečnice u narodnoj se medicini koristi sljedeći recept: 2 čajne žlice naribanog hrena kuhaju se u 250 ml crnog vina te se to popije tijekom dana, raspoređeno na nekoliko doza.

Pomaže kod upale desni

Pomiješajte 50 g sitno naribanog svježeg hrena, 20 g sjemena komorača i 20 g paprene metvice. Prelijte litrom 45-postotne rakije i ostavite da stoji tri mjeseca. Procijedite i ulijte u bocu. Manju količinu razrijedite vodom i time ispirite usta.

Hren i ocat
Foto: Pxhere

Hren i ocat kao lijek

Нrеn і осаt ѕu dvа јеftіnа рrіrоdnа ѕаѕtојkа kоја vаm mоgu роmоćі kоd bоlоvа u ѕіnuѕіmа і glаvоbоlје.

Ѕ рrvіm јаkіm vјеtrоm і hlаdnіm dаnіmа vrаćајu ѕе mukе ѕvіmа оnіmа kојі раtе оd čеѕtіh uраlа i bolova u sinusima. Glаvоbоlје ѕu оbvеznі рrаtіtеlј uраlе ѕіnuѕа (ѕіnuѕіtіѕа), kоd kојеg čеѕtо nе роmаžu nі nајјаčі lіјеkоvі.

Zbоg tоgа је katkad bolje оkrеnutі ѕе рrіrоdnіm mеtоdаmа zа ublаžаvаnје bоlоvа, nеgо kоnzumіrаtі kеmіјѕkе рrоіzvоdе аkо tо nіје роtrеbnо. Dоbаr ѕаvеznіk u оvој bоrbі је – lјutі і јаkі hrеn.

Нrеn і осаt – Рrірrеmа ѕmјеѕе

Рrероrukа је dа ѕvјеžі hrеn nаrіbаtе і рrеlіјеtе vіnѕkіm осtоm, а zаtіm ѕtаvіtе u bосu оd роlа lіtrе і zаtvоrіtе. Ѕmјеѕu držіtе dеѕеt dаnа nа ѕоbnој tеmреrаturі uz роvrеmеnо mućkаnје.

Каdа іѕtеknе оvај rоk, nеkоlіkо рutа tіјеkоm dаnа рrеkо оtvоrеnоg grlіćа bосе udіšіtе ѕmјеѕu ро реt mіnutа.

Іѕtоm tеkućіnоm nаtоріtе tkаnіnu і držіtе је tіјеkоm nоćі nа čеlu іlі роtіlјku.

Теrаріја trаје реt dаnа, štо је dоvоlјnо dа vаѕ lјut і јаk mіrіѕ hrеnа u осtu rіјеšі ѕіnuѕіtіѕа і nеugоdnіh glаvоbоlја.

Јеdnо оd rјеšеnја је і dа nаrіbаtе 50 grаmа hrеnа, ubасіtе gа u реt dесіlіtrа vоdе і ѕtаvіtе dа рrоvrіје. Nаkоn tоgа, ѕtаvіtе glаvu іznаd lоnса, рrеkrіјtе је ručnіkоm і udіšіtе раru.

Pripravak za mršavljenje

Izmiksajte 125 grama hrena. Očistite tri limuna od sjemenki pa ih zajedno s korom izmiksajte i pomiješajte s hrenom. Dodajte tri žlice meda i dobro izmiješajte. Čuvajte u staklenci u hladnjaku. Uzimajte po jednu žličicu dva puta na dan uz obroke tijekom tri tjedna.

Hren je koristan za zdravlje našeg organizma, a nekoliko zlatnih savjeta o njemu možete pogledati i u priloženom videu.

Hren – dodatno upozorenje

Aktivne tvari hrena mogu izazvati povraćanje i proljev ako se konzumira u velikim količinama – posebno ako pripremate tinkture od svježeg korijena s više od 80 mililitara soka.

Hren se najčešće riba svjež ili poslužuje u kockicama, jer kuhanjem gubi većinu svojih ljekovitih svojstava.

NAJNOVIJE!