Obitelj Tepljakov iz Rusije već godinama privlači pozornost javnosti, najprije zbog svog nekonvencionalnog pristupa obrazovanju, a zatim i zbog izazova svakodnevnog života pod istim krovom s čak devetero djece.
Glava obitelji, Jevgenij Tepljakov, otvoreno govori o financijskoj situaciji, koja nimalo nije laka s obzirom na broj članova obitelji i rastuće troškove života. Najmlađe dijete još nema ni godinu dana, dok najstarija kći, Alisa, ima 12 godina.
Alisa je postala poznata kada je s devet godina upisala Moskovsko državno sveučilište, no njen akademski put nije tekao glatko. Nakon određenih problema, prešla je na privatni fakultet gdje uspješno nastavlja studije s vršnjacima koji su završili redovnu srednju školu.
Njen otac, koji joj je bio i učitelj, tvrdi da je upravo njegova posebna metoda učenja zaslužna za njen rani uspjeh. Štoviše, Alisa nije jedino “čudo od djeteta” u obitelji Tepljakov – još dvoje djece također je upisalo fakultet prije devete godine.
Međutim, umjesto fokusa na obrazovne metode, javnost sve više zanima kako ova velika obitelj živi, što jede i kako uspijeva preživjeti s ograničenim financijama.
Jevgenij često dijeli detalje iz njihove svakodnevice, uključujući i ono što kupuje u trgovini te kako pokušava uštedjeti. Priznaje da rijetko kupuje voće i povrće, već se fokusira na meso jer smatra da ono dulje drži sitost uz manji trošak.
Nikome nije jasno kako uspiju preživjeti
Ovakve objave često izazivaju nevjericu i brojne komentare. Ljudi se pitaju kako je moguće s plaćom odgajatelja u dječjem vrtiću pokriti sve troškove, nahraniti devetero djece i još uštedjeti za njihovo školovanje. Neki čak sumnjaju da obitelj ima dodatne izvore prihoda ili prima značajnu socijalnu pomoć.
Kako bi prekinuo nagađanja, Jevgenij je javno pokazao podatke o svojim primanjima. Prema tim podacima, primanja obitelji su s vremenom čak i opala, unatoč rastu broja djece.
Dok je 2018. godine, s četvero djece, godišnji prihod iznosio oko 8.300 eura, prošle je godine, s devetero djece, pao na oko 7.900 eura, što je otprilike 656 eura mjesečno.
Jevgenij ističe da unatoč inflaciji i rastu cijena, njegova plaća ne samo da ne raste, već se smanjuje. Dodaje i da obitelj ne prima nikakvu državnu pomoć. Njegova iskrena objava baca svjetlo na izazove s kojima se suočavaju mnoge velike obitelji u Rusiji u današnje vrijeme.