Da bi pokazao koliko je gangsterski kriminal postao ozbiljan problem u Švedskoj, novinar Diamant Salihu dovoljno je da pokaže nekoliko poruka s mobitela.
Na prvi pogled, izgledaju kao spam s veselim fontovima i obećanjima o velikom novcu. No, emoji pištolja i lubanja otkrivaju mračniju istinu – to su “oglasi za ubojstva”, javno postavljeni na internetu. Vođe bandi nude novac svakome tko je spreman ubiti.
“Posao dostupan svima”, piše jedan oglas. “Godine nisu bitne”, stoji u drugome. Zato među novim plaćenim ubojicama nisu iskusni kriminalci – već djeca. U Švedskoj osoba mlađa od 15 godina ne može kazneno odgovarati, što bande koriste bez zadrške.
“Imamo toliko djece u bandama da ih više nitko ne može izbrojati”, kaže Salihu, novinar švedskog javnog servisa SVT. Gotovo da ne prođe tjedan bez uhićenja nekog tinejdžera zbog naručenog ubojstva.
How Sweden’s multicultural dream went fatally wrong https://t.co/1bew98blJU via @@YahooNews
— DAN BARCAN (@DANBARCAN1) April 13, 2025
Njegova knjiga “Tills alla dör” (Dok svi ne poginu) prati krvavi rat između dviju somalijskih bandi. U novijem djelu “När ingen lyssnar” (Kad nitko ne sluša), otkriva kako je policija zahvaljujući hakiranju šifrirane mreže Encrochat došla do jezivih detalja švedskog podzemlja.
Najzloglasnija među njima je kurdska banda Foxtrot, koja zapošljava maloljetnike, iznajmljuje im oružje i zahtijeva snimke izvršenja zločina. Na društvenim mrežama slave ih influenceri – tzv. gangfluenceri.
Salihu, sam migrant s Kosova, iz prve ruke je vidio kako pukotine u multikulturalnom društvu prerastaju u krizu. “Imali su šanse, ali su birali nasilje”, kaže. Švedska je sada zemlja gdje 14-godišnjak s kalašnjikovim izvršava naručeno ubojstvo, a društvo se pita – gdje smo pogriješili?