Ovog Uskrsa, Država Palestina objavila je poruku koja je istovremeno nadahnula i iznenadila mnoge – i muslimane i kršćane.
U službenoj objavi na društvenim mrežama, Isus Krist opisan je kao oličenje palestinskog iskustva: „Isus, rođen u Betlehemu, živio je pod okupacijom, razapet od strane carstva. Njegova priča odražava palestinsku borbu – narod koji se suočava s ugnjetavanjem, gubitkom i nepravdom, ali odbija biti izbrisan. Kao što je uskrsnuće slijedilo razapinjanje, tako i Palestinci vjeruju da iz najmračnijih grobova ponovno izviru život i sloboda.“
Uz ovu poruku priložena je slika “palestinskog Isusa”, koji nosi kefiyu – tradicionalno arapsko pokrivalo koje je danas simbol palestinskog otpora. Zanimljivo je da je Isus prikazan s elementima moderne borbe, čime se prenosi snažna simbolika kontinuiteta između biblijske patnje i suvremenog političkog konteksta.
“On Easter, the story of Jesus — born in Bethlehem, living under occupation, crucified by empire — echoes the Palestinian experience: a people who face oppression, loss, and injustice, yet refuse to be erased. Just as resurrection followed crucifixion, Palestinians hold onto… pic.twitter.com/8QWxTnqB1X
— State of Palestine (@Palestine_UN) April 20, 2025
Reakcije su bile različite. Agencija Associated Press sarkastično je podsjetila da je Isus „zvao tu zemlju Izrael“ i da „nije bio musliman“, aludirajući na povijesne i teološke nesuglasice.
Naime, većina muslimana vjeruje da Isus nije bio razapet, već da je Allah spasio Isusa tako što je neko drugi bio razapet umjesto njega (Kur’an, sura 4:157–158). No, postoji i manjinsko tumačenje unutar islama koje prihvaća stvarnu Isusovu smrt i uskrsnuće – što ova palestinska objava očigledno odražava.
Zanimljiva prekretnica
Ova poruka s Uskrsa otkriva zanimljivu teološku i političku prekretnicu. Priznavanje Isusove smrti i uskrsnuća približava palestinski narativ kršćanskoj vjeri, možda i s ciljem zbližavanja s kršćanskim saveznicima. Neki su skeptični i tvrde da je riječ o političkom potezu, no teško je osporiti snagu simbolike.
Apostol Pavao piše: „Ako ustima ispovijedaš da je Isus Gospodin i srcem vjeruješ da ga je Bog uskrisio od mrtvih, bit ćeš spašen“ (Rim 10,9).
Država Palestina je, barem ovom objavom, priznala dva od tri ključna stupa kršćanske vjere: Isusovu smrt i uskrsnuće. Možda je uskoro na redu i treći – da Isus Krist jest Gospodin. A to bi zaista bilo uskrsnuće nade.
Onda neka vrate taoce i potpišu mir, jer to bi bilo istinsko pokajanje u djelima.
Hm da..Blagoslov grijeha???