Doktor John Sharfenberg (102) vitalan je i vrlo aktivan, putuje svijetom, vozi sam, sva su mu osjetila izvrsna, nema nikakvih mentalnih problema…
Nevjerojatno, zar ne? Tajna leži u sedam pravila, zlatnih, a jednostavnih.
Genetika nije ključ njegove dugovječnosti
Genetika nije imala značajnu ulogu u dugovječnosti doktora Johna Sharfenberga. Majka mu je preminula u 60. godini od Alzheimerove bolesti, otac u 76. godini nakon srčanog udara.
Doktor Sharfenberg nadživio je i dva brata. Diplomirao je pedesetih godina na Harvardu. Ugledni američki nutricionist proveo je radni vijek na Sveučilištu Loma Linda u Kaliforniji, gdje povremeno još predaje.
On je savršen primjer da određene navike mogu utjecati na životni vijek, kako na trajanje, tako i na kvalitetu.
Sedam pravila za zdrav i dug život
Poštivanje ovih sedam pravila može pridonijeti općem zdravlju, prije svega smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti, moždanog udara i dijabetesa, vodećih uzroka smrti u razvijenim zemljama.
Pravilo 1: Zabranjeno pušenje
Poruka je jasna: zaboravite na cigarete. Doktor Sharfenberg, koji nikada nije pušio, podsjeća na istraživanje iz 1964. godine koje je dokazalo da je duhan opasan po zdravlje. Pušenje može oštetiti gotovo svaki organ u tijelu i jedan je od najvećih uzroka bolesti i smrti.
Pravilo 2: Recite ne alkoholu
Iako neke studije sugeriraju da povremeno konzumiranje alkohola može imati određene zdravstvene koristi, doktor Sharfenberg upozorava da ono istovremeno povećava rizik od karcinoma. Slaže se sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom koja preporučuje izbjegavanje alkohola.
Pravilo 3: Fizička aktivnost je obavezna
“Iako sam nutricionist, smatram da je tjelovježba važnija od prehrane”, kaže Sharfenberg. Od 40. do 70. godine života potrebno je redovito se baviti fizičkom aktivnošću. Vrtlarstvo i brzo hodanje izvrsni su za starije osobe. Oni koji dnevno hodaju više od tri kilometra imaju 50 posto duži životni vijek od neaktivnih.
Pravilo 4: Bez grickalica
Održavajte optimalnu tjelesnu težinu. Jedite raznovrsnu, prirodnu i neprerađenu hranu u umjerenim količinama, bez grickalica između obroka. Povremeni post također može biti koristan.
Pravilo 5: Izbjegavajte meso
Doktor Sharfenberg od svoje 20. godine ne jede meso, iako nije vegetarijanac – u prehranu uključuje jaja i mlijeko, ali prioritet daje voću, povrću i orašastim plodovima. Previše mesa povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Pravilo 6: Smanjite zasićene masti
Zasićene masti, posebno iz svinjetine i prerađenih proizvoda, glavni su uzrok visokog kolesterola, dijabetesa i bolesti srca. Najbolje ih je izbjegavati.
Pravilo 7: Oduprite se slatkom
Konzumacija šećera povećava rizik od srčanih bolesti i drugih zdravstvenih problema. Ako želite nešto slatko, Sharfenberg predlaže kremu od indijskog oraha. Smanjivanje šećera treba biti postupno, smanjujući unos za 10-15 posto tjedno.