Hrvatskom saboru predstavljen Indeks progona kršćana za 2025. godinu

Predsjednik Hrvatske protestantske konferencije (HPK) Vatroslav Župančić predao je u ime organizacije Open Doors International tiskane primjerke Indeksa progona kršćana za 2025. godinu u Hrvatski sabor.

Brošura, objavljena na hrvatskom jeziku, sadrži ilustriranu kartu svijeta koja prikazuje 50 zemalja u kojima su kršćani najteže progonjeni zbog svoje vjere.

Ova inicijativa ima za cilj podizanje svijesti među donositeljima političkih odluka – kako u zakonodavnoj, tako i u izvršnoj vlasti – o rastućem problemu kršenja vjerskih sloboda diljem svijeta. Ujedno se njome upućuje apel hrvatskim institucijama, koje djeluju u kontekstu bogate kršćanske baštine, da se još snažnije i konkretnije zauzmu za prava i zaštitu progonjenih kršćana.

Prema podacima Open Doors International, procjenjuje se da danas više od 380 milijuna kršćana diljem svijeta trpi različite oblike progona, uključujući diskriminaciju, nasilje, zatvaranja i zabranu okupljanja.

Prema Indeksu progona kršćana za 2025. godinu, kršćani su izloženi teškom, vrlo teškom ili čak ekstremnom progonu u najmanje 50 država, pišu Horizonti vjere. U mnogima od njih vjera nije privatna stvar, nego razlog za represiju.

U samom vrhu liste (možete je vidjeti ovdje) je Sjeverna Koreja, zemlja u kojoj čak i posjedovanje Biblije može rezultirati višegodišnjim robijaškim radom. Slijede je zemlje poput Somalije, Libije, Eritreje i Jemena — sve redom države u kojima vlasti ili ekstremističke skupine tretiraju kršćanstvo kao prijetnju.

Porast nasilja u podsaharskoj Africi

Osam od deset najsmrtonosnijih mjesta za kršćane nalazi se u podsaharskoj Africi. Nestabilne vlade i prisutnost islamskih militanata doprinose povećanju nasilja nad kršćanima u regiji. Mnogi su prisiljeni napustiti svoje domove; od 34,5 milijuna raseljenih osoba u podsaharskoj Africi, oko 16,2 milijuna su kršćani.

U mnogim zemljama Bliskog istoka i Azije, kršćanske zajednice su prisiljene djelovati u tajnosti. U Siriji, nakon više od desetljeća rata, broj kršćana značajno je opao. U Gazi, nakon sukoba između Izraela i Hamasa 2023. godine, kršćanske zajednice su gotovo nestale.

Smanjenje nasilja u nekim regijama

Indonezija je ispala s popisa 50 zemalja s najvišim razinama progona zbog smanjenja nasilja nad kršćanima. U Kolumbiji je zabilježen pad broja ubojstava kršćana, iako su razine nasilja i netolerancije i dalje visoke. U Nikaragvi je, pod međunarodnim pritiskom, oslobođen biskup Rolando José Álvarez, što pruža tračak nade.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE!

NE PROPUSTITE!