“Vulkan sudnjeg dana” se probudio, prošli put je usmrtio tisuće ljudi

Nakon više od 40 godina tišine, meksički vulkan El Chichón, poznat i kao Chichonal, pokazuje uznemirujuće znakove aktivnosti.

Znanstvenici s Nacionalnog autonomnog sveučilišta u Meksiku (UNAM) pomno prate situaciju nakon što su tijekom mjerenja u 2025. godini zabilježili značajan porast temperature i promjene u sastavu plinova unutar kratera.

Istraživači su uočili neobične šuplje sumporne formacije i promjenu boje jezera u krateru, koje je iz prirodno zelene prešlo u sivu boju.

Ovi nalazi izazivaju poseban oprez jer podsjećaju na razornu erupciju iz 1982. godine, kada je u jednoj od najsmrtonosnijih vulkanskih katastrofa život izgubilo najmanje 2.000 ljudi.

Ipak, stručnjaci trenutačno umiruju javnost navodeći kako nema dokaza o kretanju magme. Vulkanologinja dr. Patricia Jacome Paz objasnila je da je trenutačna aktivnost vjerojatno hidrotermalne prirode, uzrokovana interakcijom pregrijane podzemne vode s vrelim stijenama.

Seizmički podaci pokazuju nisku razinu potresa, što sugerira da neposredna opasnost od velike erupcije još uvijek ne postoji.

Dok znanstvenici nastavljaju nadzor pomoću dronova i satelita, ovaj prirodni fenomen podsjeća nas na nepredvidivu snagu stvorenoga svijeta.

NAJNOVIJE!

NE PROPUSTITE!