Je li grijeh dijeliti, skidati ili krasti zaštićeni materijal (glazbu, filmove, softver) na internetu?

Skidanje sadržaja nikada nije bilo lakše. Jednim klikom miša – ili pritiskom na gumb fotokopirnih ili skenera – možemo kopirati i dijeliti elektronički i tiskani materijal. Kopiranje i korištenje tuđeg materijala je uobičajeno, ali ako nemamo dozvolu da to radimo, to nije ispravno.

Biblija nam govori da trebamo biti poslušni zakonima vlade pod kojom živimo (Rimljanima 13,1-7). Ovo je jedna od ključnih stvari. Bog nam zapovijeda da slušamo vlasti. Jedinu dozvolu za neposlušnost vlastima imamo ako nam zapovjede da učinimo nešto što nije po Božjoj volji (Djela 5,29).

Zbog zakona o autorskim pravima, nije legalno skidati, potkradati ili dijeliti autorski materijal bez odobrenja umjetnika, autora i izdavača. S obzirom da nam Bog zapovijeda da slušamo zakon, praksa digitalnog internet piratstva je grijeh gdje je to ilegalno.

Oko 2000. godine, Napster je dozvolio kršenje autorskih prava na internetu, nakon čega su uslijedile tužbe koje su dovele do gašenja stranice i bankrota. Iako su posljedice internet piratstva jasne, i dalje postoji bezbroj stranica na kojima se dijele datoteke i koji omogućuju ljudima da nastave s krađom zaštićenog materijala.

Zbog mogućih tužbi, mnogi od ovih stranica plaćaju pristojbu za skidanje filmova i glazbe, i zabranjuju mogućnost dijeljenja materijala s drugima.

Ali problem kopiranja i dijeljenja zaštićenog materijala je više od pravne stvari. Također postoje etička i moralna pitanja. Uzimanje tuđeg vlasništva je krađa – a intelektualna svojina je i dalje vlasništvo.

Pisac pjesme koji je radio kako bi stvorio pjesmu zaslužuje plaću, jer “vrijedan je radnik plaće svoje.” (Luka 10,7). Kada se pjesma iskopira i da nekom drugom, to je jedna manje prodaja. Umjetnik gubi taj mali postotak zarade koju je zaslužio. Isti princip vrijedi i za krađu filmova, fotokopiranje predstava, dijeljenje nastavnog plana nedjeljne škole, ili ilegalno skidanje programa.

Kršćanin nikada ne bi trebao krasti tuđe vlasništvo – ali to se događa kada skidamo pjesme bez dozvole izdavača. Kršćanska služba nikada ne bi trebala prisiliti nekog da radi besplatno za njih – ali to se događa kada crkva kopira predstave ili glazbu bez dozvole. Legalno i etički, trebali bismo podržati zakon o autorskim pravima i dati naknadu vlasnicima materijala koje koristimo.

Izvor: Gotquestions.org; Prijevod: Ivana R.

NAJNOVIJE!