10 lekcija koje roditelji često nauče prekasno: Izbjegnite ove pogreške!

Biti roditelj ne znači da treba sve dopustiti i ne postavljati granice.

Svi se trude biti što bolji roditelji svojoj djeci, a obično su spremni učiniti gotovo sve kako bi njihovi nasljednici bili sretni.

Mnoge mame i tate teže savršenstvu, a u želji da postignu sve zaborave na najvažnije lekcije koje su zapravo ključne za odgoj zdrave i sretne djece.

Pročitajte 10 lekcija koje roditelji najčešće kasno nauče i pokušajte izbjeći te pogreške.

1. Savršenstvo ne postoji

Razumljivo je da kao roditelj želite biti savršeni jer ste svjesni da se djeca ugledaju na vas, ali istraživanja su pokazala da se čak 57 posto roditelja osjeća iscrpljeno zbog prevelikih očekivanja od sebe.

Imajte na umu da je savršenstvo precijenjeno, te da ono zapravo uopće ne postoji, stoga pokušajte ne biti prestrogi prema sebi – učinit ćete nešto dobro za svoje, ali i za mentalno zdravlje svog mališana.

2. Pretjerana zaštita sprječava rast

Nijedan roditelj ne želi da dijete bude udareno, povrijeđeno ili da se suoči s nekim poteškoćama. Ali sve je to dio života, pa kad djeci uskratite ta iskustva pretjerano ih štiteći, onemogućavate njihovu sposobnost rasta i razvoja.

3. Kvalitetno provedeno vrijeme bolje je od materijalnih darova

Mnoge mame i tate imaju potrebu razmaziti svoju djecu kupujući im sve što požele. Iako svojim nasljednicima nije nužno loše kupovati materijalne stvari, ne zaboravite da je kvalitetno provođenje vremena s njima puno važnije – to će imati puno veći utjecaj na njihovo djetinjstvo nego najnoviji model tenisica.

4. Škola je važna, ali i mentalno zdravlje

Naravno da roditelji žele da im djeca budu uspješna te idu u najbolje škole, ali sve to nije toliko važno ako trpi psihičko zdravlje mališana. Ne treba zanemariti ni akademski pritisak na djecu, koji može dovesti do pogoršanja mentalnog zdravlja i problema poput depresije, anksioznosti, problema sa spavanjem i sl.

Molitva za djecu: Najbolje molitve za zaštitu i blagoslov djece

5. Malo boli je dobra stvar

Zvuči zastrašujuće, ali zapravo je dobra stvar da dijete osjeti malo boli, u smislu da kada se možda posvađa s prijateljem ili nekim drugim, nemojte odmah trčati da ga tješite, već mu dajte malo prostora. Jednostavno, potrebno je da djeca prožive neke teške, neugodne emocije i da se sama dignu nakon toga, koliko god to roditeljima bilo teško.

6. Vrijeme za sebe ne čini vas lošim roditeljem

Mame i tate toliko se trude odgovoriti na sve potrebe i zahtjeve svojih nasljednika, da često potpuno zaborave na sebe i svoje potrebe. Također, ima mnogo onih koji se osjećaju loše zbog odvajanja malo vremena za sebe, ali ne trebaju – zapravo, briga o sebi pomoći će vam da budete bolji i za svoju djecu.

7. Djela govore više od riječi

Na kraju se sve svodi na vaše postupke. Roditelji ne mogu očekivati ​​da se njihova djeca osjećaju voljeno, sigurno i podržano ako im to ne pokažu. Djeci je potrebna pažnja roditelja, molitva, zagrljaj, poljubac, lijepa riječ…

8. Postavite granice

Biti roditelj ne znači da treba sve dopustiti i ne postavljati granice. Vi ste ljudsko biće koje zaslužuje poštovanje, a granice će vam pomoći. Možda dijete neće biti sretno kada mu za nešto kažete „ne hvala“, ali će mu to sutra zapravo biti lekcija da postavi granice.

9. O nekim stvarima se ne isplati raspravljati

Neki roditelji provode previše vremena svađajući se s djetetom oko nekih jednostavnih stvari – što će dijete obući ili ne, što će jesti ili ne… No takve prepirke djetetu ne donose nikakvu korist, a savjetuje stručnjak za roditeljstvo Justin Coulson što učiniti učiniti to.

Nastojte da sve bude jednostavno, nemojte nepotrebno komplicirati. Ako npr. dijete ne može obući nešto što želi jer je vani prehladno, objasnite mu da će se razboljeti ako ne obuče jaknu, npr.

Drugo, fizički se spustite na razinu djeteta. Recite mu da mora nositi jaknu i zamolite ga da to ponovi. Tako ćete biti sigurni da će razumjeti što govorite.

10. Pokažite interes za ono što zanima dijete

Mnogi misle da je to gubitak vremena i potpuno nepotrebno, ali zapravo pomaže u izgradnji odnosa s djetetom. Dovoljno je ako pustite mališana da slobodno izrazi svoju radost i uzbuđenje zbog nečega što ga zanima.

Osobito kada je riječ o adolescentima, zanimanje za djetetove hobije i interese može pomoći roditeljima da održe blizak odnos s nasljednicima. Stoga, čak i ako vas to baš i ne zanima, pokušajte “ući u svijet” koji je vašem djetetu zanimljiv.

NAJNOVIJE!