5 stvari koje ne smijete reći depresivnoj osobi

Više od osam godina, autorica ovog članka osobno se bori s depresijom.

Ovdje ne nudimo medicinski savjet. Ukoliko ste vi ili netko koga poznajete trenutno u depresiji, odmah potražite pomoć liječnika.

Razvedri se

Kada ste u prisutnosti osobe koja je depresivna, lako je posegnuti za banalnim izjavama. Još neke koji se često koriste su sljedeće: „Pokušaj ne biti toliko depresivan/a“; „Samo se istrgni iz toga“; te „Prestani se sažalijevati.“ Sve ove izjave još više povrjeđuju nego što pomažu. Te izjave pokazuju pogrešno razumijevanje onoga što depresija uistinu jest. Nitko ne bira da bude depresivan. Depresija je prava bolest na koju snažno utječe kemija u mozgu. To se često manifestira kroz razne bihevioralne, emocionalne, fizičke i kognitivne simptome.

Stvari mogu biti još gore

Ili „uvijek postoji netko kome je još gore nego tebi“. To će samo pogoršati krivnju u njihovom umu. Za nekoga tko je depresivan, čak i manje kušnje koje se mogu pojaviti mogu biti teške da se s njima nose. Ne umanjujte njihov problem. Koristite to kao priliku da im pokažete kako ih bez obzira na sve podržavate. Pobrinite se da su vaše izjave ispravne, osobito kada im nudite uho za slušanje ili molitvu.

Znam kako se osjećaš

Ova izjava obično dolazi od dobre namjere, ali opet, nije nimalo utješna nekome tko se bori s depresijom. U tom slučaju, ljudi često brkaju osjećaje povremene tuge s depresijom. Nije moguće sasvim razumjeti kako se osoba osjeća osim ako nemate sposobnost da potpuno uđete u njihov um. Naravno, to nitko ne može osim Boga. Ono što možete reći jest ovo: „Ne mogu zamisliti kako se osjećaš.“ Nastavite njegovati povjerenje u vašem odnosu. To će ih zauzvrat ohrabriti da s vama podijele svoje misli i osjećaje. Kada dođe do toga, premda možda nećete uvijek razumjeti njihovu situaciju, morate naučiti suosjećati s njima. Molite i tražite od Boga da vam da božansku moć rasuđivanja.

Sam si kriv/a

Ne treba poticati ništa što na bilo koji način nanosi krivnju osobi koja je depresivna ili implicira da pati zbog svojih grijeha. U mnogim slučajevima, depresivna osoba se već nosi s osjećajima krivnje, okrivljavanja sebe i sažaljenja. Iako možda postoje grijesi koje su počinili ili je netko drugi protiv njih sagriješio, što je pokrenulo njihovu depresiju, nije na vama da ih osuđujete. Na primjer, sjetite se priče o „ženi zatečenoj u preljubu“ (Ivan 8,1-11). Iako je počinila teške grijehe, Isus, jedini koji ju je mogao osuditi, nije to učinio, već joj je pokazao ljubav i milost. Pozvani smo činiti isto. Suprotno od toga, Jobovi prijatelji su dodali sol na otvorenu ranu (Job 4,7-8; Job 8,1-6.12-20; Job 11,1-6.14-17).

Jesi li pokušao…

Svi žele vidjeti da se njihovi ljubljeni koji pate osjećaju bolje; u to nema sumnje. Međutim, u tim slučajevima nije mudro dati savjet koji ne traže. Ukoliko poznajete nekoga tko je u depresiji, ne pokušavajte propisati ili ponuditi rješenje. Za onoga koji se bori s depresijom na visokom stupnju, najbolje što može učiniti jest potražiti stručnu pomoć što je brže moguće.

Autorica: Alexandra Yeboah; Prijevod: Vesna L.; Izvor: Faithinthenews.com

NAJNOVIJE!