U kontekstu rasprostranjene krize gladi u Pojasu Gaze, velike isporuke humanitarne pomoći stigle su danas prvi put nakon nekoliko mjeseci u opkoljeno i ugroženo obalno područje.
Konvoj od oko 100 kamiona s pomoći za napaćeno stanovništvo ušao je u Pojas Gaze preko graničnog prijelaza Kerem Shalom, prema izvorima s palestinskog teritorija.
Nekoliko sati ranije, izraelska vojska najavila je da će u dijelovima Pojasa Gaze od 10 do 20 sati do daljnjega provoditi dnevnu samoproglašenu “taktičku pauzu u vojnim aktivnostima u humanitarne svrhe”.
Pauza se odnosi na al-Mawasi na jugozapadu obalnog pojasa, Deir al-Balah u središtu i grad Gazu na sjeveru – područja u kojima izraelska vojska, kako navodi, “ne djeluje”.
Premda je Izrael ranije tijekom rata al-Mawasi označio kao “humanitarnu zonu”, vojska je više puta napadala to područje pri čemu je ubijeno mnogo ljudi.
Humanitarni koridori
U Deir al-Balahu se nalazi središnje skladište Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), za koje WHO tvrdi da je oštećeno kada su izraelske kopnene trupe prvi put ušle u to područje.
Osim toga, humanitarni koridori bit će na snazi od 6 do 23 sata kako bi UN-u i humanitarnim organizacijama omogućili dostavu hrane i lijekova stanovništvu u Gazi, izjavila je vojska.
Izraelske akcije dolaze kao odgovor na sve jače međunarodne kritike njegovih vojnih operacija na palestinskom teritoriju. Otkad je Izrael u ožujku prekinuo primirje, u to je područje stigla samo ograničena pomoć.
Svjetska zdravstvena organizacija nedavno je upozorila na smrtonosnu krizu gladi među otprilike 2 milijuna stanovnika Pojasa Gaze. U Gazi je od pothranjenosti umrlo 125 ljudi, među kojima je 85 djece, objavilo je ranije palestinsko ministarstvo zdravstva.