Prijedlog da Grad Zagreb pristupi međunarodnoj inicijativi Rainbow Cities Network (Mreža duginih gradova) izazvao je burnu raspravu već na početku prve radne sjednice Gradske skupštine u novom sazivu.
Iako je točka bila tek 40. na dnevnom redu, prijedlog je otvorio niz ideoloških sukoba, napada i prozivanja koja su se nastavila na konferencijama za medije.
Što je Mreža duginih gradova?
Riječ je o međunarodnoj platformi osnovanoj 2013. godine koja okuplja 57 gradova iz EU-a i šire. Cilj joj je razmjena politika i iskustava u borbi protiv diskriminacije LGBTIQ+ osoba, promicanje jednakosti, inkluzije i prevencije nasilja.
Članstvo podrazumijeva potpisivanje memoranduma o razumijevanju, dok konkretne aktivnosti ostaju u nadležnosti pojedinih gradova, prenosi Jutarnji.
Primjeri iz Europe uključuju anonimnu telefonsku liniju za LGBTIQ osobe u Luksemburgu, zdravstvene programe u Ljubljani te međunarodne konferencije u Beču.
Podijeljena mišljenja
Gradonačelnik Tomislav Tomašević branio je prijedlog, istaknuvši kako je riječ o provedbi već usvojenog Programa za suzbijanje diskriminacije i zaštitu prava LGBTIQ+ osoba. „Zagreb će samostalno birati projekte koji potiču inkluziju ranjivih skupina“, poručio je.
Oporba je, međutim, prijedlog nazvala „ideološkom tiranijom“ i izrazila zabrinutost oko troškova Mislav Herman smatra da gradska vlast „preferira manjinu i zanemaruje važnije probleme“, dok je Marija Selak Raspudić govorila o „ideologizaciji javnog prostora“ i „desničarskoj paranoji“ u najavi medijskih reakcija.
S druge strane, bivši predsjednik Skupštine Joško Klisović (SDP) upozorio je na homofobne izjave i naglasio kako „inkluzivnost nije ideološki hir“.
Prijedlog je na kraju izglasan, a način na koji će Zagreb primijeniti smjernice tek će se vidjeti.