Italija je donijela zakon kojim se gej parovima zabranjuje pristup roditeljstvu, izazivajući snažne reakcije među LGBTQ krugovima u zemlji i inozemstvu.
Od sredine 2024. Italija je pooštrila svoj postojeći moratorij na surogatstvo – od kraja 2004. izvan zemlje to je postao čin s kaznom od do 2 godine zatvora i novčanim kaznama do milijun eura.
Premijerka Giorgia Meloni i njezina vlada, uz podršku Katoličke crkve, žele zaustaviti “komercijalizaciju majčinstva” i zaštititi tradicionalne obiteljske vrijednosti.
Međutim, iako se zakon primjenjuje na sve građane, gej parovi postaju najpogođeniji – budući da su već bili isključeni iz domaćeg surogatstva, sada im je odstranjen put ka roditeljstvu.
U stvarnosti, samo 250 obitelji – većinom heteroseksualnih – godišnje koristilo je međunarodno surogatstvo zbog medicinskih potreba. No, taj manji dio populacije ima mogućnost izbora, dok homoseksualni parovi nemaju legalne alternative: u Italiji nema istospolnog braka, usvajanja ni umjetne oplodnje dostupne za parove istog spola.
Kritičari u EU i LGBTQ+ skupine upozoravaju da će zakon stvoriti dvostruke standarde, moglo bi doći do diskriminacije u postupcima, ali i da se djeci riskira status registriranih građana.
Iako je Ustavni sud ovog svibnja dopustio da lezbijske majke iz inozemstva ubuduće mogu oboje biti roditelji na rodnim listama, zabrana međunarodnog surogatstva ostaje na snazi.
Time u isto vrijeme Italija čini korak naprijed u priznavanju novih obiteljskih modela.