Kineski predsjednik Xi Jinping suočava se s problemima većim od carina Donalda Trumpa – ubrzanim širenjem kršćanstva u zemlji.
U pokušaju da zaustavi taj rast, kineske vlasti od 1. svibnja uvode novi zakon koji dodatno ograničava djelovanje kršćana i misionara.
Međutim, unatoč represiji, Crkva u Kini nastavlja rasti – i to, paradoksalno, najviše u tajnosti i pod pritiskom.
Jeff King, predsjednik organizacije International Christian Concern, ističe kako novi zakon nije iznimka, već nastavak duge serije mjera protiv vjerskih zajednica. Iako se time otežava rad misionara, prava snaga kineske Crkve leži u podzemnim zajednicama koje djeluju izvan državne kontrole.
U provinciji Henan vlasti čak nude nagrade građanima koji prijave okupljanje kršćana u neprijavljenim kućnim crkvama. Takve metode podsjećaju na represivne taktike bivšeg Sovjetskog Saveza i stvaraju ozračje paranoje među stanovništvom.
Zanimljivo je da mnogi kineski pastori, koji su preživjeli desetljeća zatvora, izražavaju zabrinutost ne zbog progona, već zbog toga što mlade generacije pastora nisu doživjele istu razinu pritiska – jer upravo su patnja i progon oblikovali čvrstoću Crkve.
Xi Jinping promovira tzv. „sinicizaciju“ kršćanstva kroz državnu „trojnu samostalnu“ crkvu, gdje se u crkvama nalaze slike predsjednika i promoviraju njegove ideje. No, mnogi vjernici to odbijaju, riskirajući zatvor kako bi očuvali slobodu vjere.
Zbog ekonomske krize, otkaza i društvenog nezadovoljstva, mnogi Kinezi u potrazi su za nadom. U takvom kontekstu, kršćanstvo nudi odgovore – i priliku za duhovnu obnovu nacije, unatoč pokušajima vlasti da ga uguše.