Zašto tijelo pape Franje ne trune?

Obično proces raspadanja tijela počinje već 24 sata nakon smrti, no u slučaju pape Franje to se nije dogodilo.

Tisuće vjernika iz cijelog svijeta odaju posljednju počast papi Franji u Bazilici Svetog Petra, gdje njegovo tijelo počiva do petka. Kako bi se omogućio dostojanstven oproštaj, tijelo je podvrgnuto tanatopraksi, modernoj tehnici očuvanja tijela.

Tanatopraksa, regulirana talijanskim zakonom od 2022. godine, predstavlja suvremenu verziju balzamiranja.

Cilj je pokojniku vratiti prirodan izgled, koristeći specijalne kozmetičke tretmane i, ako je potrebno, rekonstrukciju dijelova tijela. Postupak uključuje zamjenu krvi pokojnika kemijskom otopinom, najčešće na bazi formalina, čime se sprječava raspadanje.

Za javne osobe poput papa, ova tehnika je ključna za omogućavanje javnog oproštaja. Važno je naglasiti da tanatopraksa nije mumifikacija – cilj je privremeno očuvanje tijela, a ne vječna konzervacija. Kod pape Franje, postupak je imao za cilj osigurati miran i dostojanstven izgled tijekom oproštajnih ceremonija.

Nakon smrti na Uskrsni ponedjeljak, tijelo pape Franje je podvrgnuto tanatopraksi u skladu sa strogim talijanskim i vatikanskim propisima koji zabranjuju invazivne tehnike. Ovakve prakse nisu nepoznate u povijesti Katoličke Crkve, gdje su pape stoljećima konzervirane iz religijskih i praktičnih razloga.

Podsjetimo se na neuspjeli pokušaj balzamiranja pape Pija XII 1958. godine, kada je eksperimentalna metoda dovela do brzog raspadanja tijela. Taj događaj je potaknuo razvoj modernih i znanstveno potvrđenih tehnika poput tanatoprakse.

Tijekom izlaganja tijela, neki su primijetili modricu na licu pape Franje. Stručnjaci objašnjavaju da se vjerojatno radi o ekhimozi, potkožnom krvarenju koje se može prirodno pojaviti nakon smrti, posebno kod premještanja tijela. Iskusni tanatopraktičari mogu prekriti takve tragove odgovarajućom šminkom.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!