Na koji način izgovorene riječi utječu na naše živote? Biblija jako puno toga uči o tome kako trebamo koristiti naše riječi.
Postoji opasno učenje koje se kršćanstvom širi poput požara. Nažalost, postoje neki koji se nalaze unutar Tijela Kristovog, koji uče da kršćani imaju moć ”izgovaranja stvari u stvarnost”.
Oni koji promoviraju ovo lažno učenje tvrde da, zbog toga što smo stvoreni na Božju sliku (Postanak 1, 27), smo i sami ”maleni bogovi”. S obzirom na ovo, oni uče da, s obzirom na to da je Bog koristio svoju Riječ kako bi stvorio svijet, mi imamo isti autoritet u nama samima kako bismo sami doprinijeli tomu da stvari budu stvorene korištenjem naših riječi.
Ovo lažno učenje poznato je kao učenje o ”malim bogovima” ili kao učenje o pozitivnom priznavanju. Bez ulaženja u mnoštvo detalja, dovoljno je reći da koncept ovoga učenja vuče svoje korijene iz filozofije New Agea i nažalost, ušuljalo se u Crkvu.
Ne samo da ta filozofija promovira izgovaranje ”pozitivnih” stvari kao bi se one mogle dogoditi u životu, nego isto tako i uči ljude neka ne izgovaraju negativne stvari, iz straha da bi se te negativne stvari, nakon što su izgovorene, mogle obistiniti.
„Nemojte izgovarati bolest nad svoj život!”?
Na primjer, ako osjećate simptome nekakve bolesti, trebate se suzdržavati od izgovaranja riječi: „Bolestan sam“, iz straha da ne ”privučete” nekakvu bolest. Zagovornici takvog učenja reći će vam sljedeće: „Nemojte izgovarati bolest nad svoj život! Izgovarajte zdravlje!“ Ne samo da je ovo suprotno Bibliji, nego je i jako opasno, pogotovo ako vjernici povjeruju u ovo.
Ovo lažno učenje zasnovano je na nepravilnom temelju. U teologiji, postoji nešto što se zove prenosive i neprenosive Božje osobine. Prenosive osobine su one koje Bog dijeli s nama, iako ne jednako. Bog jest ljubav, stoga mi imamo sposobnost voljeti druge. Bog je pravedan, što znači da i mi imamo kapacitet biti pravedni.
No postoje i druge Božje osobine, koje Bog ne dijeli sa svojim stvorenjem. Bog je sveznajući, mi nismo. Bog je sveprisutan, mi nismo. Bog je suveren, mi nismo. Bog može stvoriti sve ni iz čega, mi ne možemo. Stoga, učiti da mi posjedujemo istu moć stvaranja kao i Bog, samo iz razloga jer nas Biblija uči da smo stvoreni na Božju sliku, jasan je primjer nepravilne hermeneutike.
Evo primjera kako je lako iščupati dijelove Pisma iz konteksta i kako osmisliti teologiju na lažnim premisama. Rimljanima 4, 17 uči: „On je svima narodima otac pred Bogom po riječi Pisma: “Postavio sam te ocem mnogim narodima: “Ili njega, koji oživljuje mrtve i zove ono, što nije, kao ono, što jest, on je vjerovao.“ Iz nekog razloga, određeni ljudi usredotočili su se na posljednji dio stiha. No bliži pogled na kontekst ovoga stiha otkrit će nam da samo Bog ima silu izgovoriti stvari u postojanje.
Pavao se ovdje nalazio usred rasprave o potrebi za vjerovanjem, kako bi se moglo primiti obećanje spasenja. Koristi Abrahama kao primjer. Kontekst se odnosi na Božju sposobnost davanja života Sarinoj neplodnoj utrobi. Jasno možemo vidjeti da Bog i samo Bog ima sposobnost učiniti da se stvari dogode izgovaranjem riječi. Ovo podvlači važnost potrebe gledanja na cjelokupan kontekst, kako bismo se mogli zaštititi od ovog lažnog učenja.
VIDI OVO: 3 riječi koje kršćani smjesta trebaju izbaciti iz svog rječnika

Zašto je ovo lažno učenje štetno za vjernike?
Postoji nekoliko razloga zašto ovo posebno učenje može biti štetno za vjernika. Prvo, ono izokreće uloge između čovjeka i Boga. Mi postojimo kako bismo izvršavali ono što je Božja volja. Mi smo ti koji se trebaju podčiniti Božjoj Riječi i volji Stvoritelja.
Pozitivno izgovaranje pogrješno uči da Bog postoji kako bi ispunio naše želje i volju. Ovo čini Boga podređenim nama; mi dolazimo Bogu u On mora ispuniti ono što mi želimo, jer naše riječi imaju ”stvarateljsku moć”.
Drugi problem odnosi se na to da ovo učenje nije u skladu sa stvarnošću u kojoj živimo. Uzmimo za primjer par koji ne može začeti dijete. Vjerujemo li stvarno da će taj par moći začeti dijete, ako netko izgovori ”pozitivne riječi” u njihov život? Recimo da je čovjek u dugu. Hoće li on izaći iz duga ako jednostavno bude govorio ”pozitivne riječi” o financijskoj neovisnosti u svoj život? Neće. Stvarnost jest da neki parovi neće moći imati dijete, dok je rješenje za izlazak iz financijskih problema primjena biblijskih pravila, koja se odnose na upravljanje novcem.
Još jedna popularna i moderna riječ koju ste možda čuli jest ”manifestirati”. Netko može reći: ”Manifestirala sam svoga supruga. Manifestirao sam svoj posao iz snova”. Ovo također dopire iz filozofije New Agea i nažalost, mnogi kršćani vjeruju u ovo.
Kakav utjecaj imaju naše izgovorene riječi?
Kakav utjecaj imaju naše izgovorene riječi na naše živote? Biblija jako puno toga uči o tome kako trebamo koristiti naše riječi. Trebamo ih koristiti radi izgrađivanja, ohrabrivanja drugih, radi savjetovanja, motiviranja, kako bismo nadahnuli, utješili i ponekad ispravili druge ljude. No Biblija isto tako uči kako ne bismo smjeli koristiti izgovorene riječi. Trebamo se suzdržati od tračanja, klevetanja, kritiziranja, nedoličnih šala, iskazivanja bijesa ili drugih oblika bezbožnog načina komuniciranja. Naše riječi imaju moć, ali ne onakvu kakvu ovaj New Age pokret promovira.
Lažna učenja, poput pozitivnog izgovaranja jako je teško za identificirati, jer većina njih objedinjuje neku istinu s laži. Potičem vas da izoštrite svoje razlučivanje, obraćajući pozornost na kontekst u kojem se koriste stihovi, kako biste se mogli oduprijeti zavođenju ovog lažnog učenja.
Autor: Allen Parr; Prijevod: Ivan H.; Izvor: Christianity.com