Svake godine, osobito uoči Uskrsa i Božića, mediji iznova pokreću val kritika usmjerenih prema kršćanskoj vjeri. Nedavni članak u New Yorkeru ponovno otvara pitanje: jesu li evanđelja samo zbirka mitova ili stvarna povijesna svjedočanstva?
Biskup Robert Barron, jedan od najpoznatijih katoličkih glasova današnjice, u razgovoru za emisiju Michaela Knowlesa odlučno razbija ove tvrdnje.
Barron ističe kako se ovakvi “napadi” neprestano ponavljaju u isto doba godine, gotovo kao godišnji ciklus. U srži kritike stoji ideja da je Uskrs zapravo poganskog podrijetla, povezan s božicom Ištar ili poganskim mitovima o umirućim i uskrsavajućim božanstvima. No, kako Barron argumentira, to su teorije već odavno znanstveno pobijene, često još u 19. i ranoj 20. stoljeću.
CS Lewis, poznati pisac i teolog, isticao je da evanđelja nisu mitovi jer mitovi po svojoj prirodi govore apstraktno, bez konkretnih vremenskih i zemljopisnih točaka.
Razotkrivena istina o uskrsnuću: Ovo su povijesni, pravni i medicinski dokazi uskrsnuća!
Evanđelja, nasuprot tome, precizno određuju vrijeme i mjesto događanja – “pod Poncijem Pilatom”, “za vrijeme Kvirinijeva upravljanja Sirijom”. Takva preciznost, kaže Barron, nije slučajna. Ona izričito tvrdi: ovo nije mit, ovo se dogodilo.
Posebno zanimljivo je Barronovo promišljanje o Torinskom platnu. Iako je u prošlosti bilo osporavano, sve više istraživanja sugerira da je upravo to autentično pogrebno platno Isusa iz Nazareta. Za Barrona, to nije samo znanstveni dokaz, nego i duboko duhovno svjedočanstvo koje povezuje vjeru s povijesnom stvarnošću.
Uskrs, prema Barronu, nije puka simbolika. To je “duhovni potres”, događaj koji je zauvijek promijenio povijest. Vjera u uskrsloga Krista nije mit, već revolucionarna poruka koja ostaje jednako snažna danas kao i prije dvije tisuće godina.