Stope raka debelog crijeva među mladim osobama u porastu su, osobito u SAD-u gdje se broj dijagnoza među osobama mlađim od 55 godina udvostručio između 1995. i 2019. godine.
Kod osoba mlađih od 50 godina, broj oboljelih raste za oko tri posto godišnje. Iako se ta brojka čini malenom, kroz godine predstavlja značajan porast.
Novo istraživanje objavljeno u časopisu Nature ukazuje na to da bi jedan od uzroka mogao biti toksin nazvan kolibaktin, koji proizvode određene štetne bakterije u crijevima. Kolibaktin oštećuje DNK stanica u debelom crijevu, što može dovesti do razvoja karcinoma. Studija je pokazala da gotovo polovica slučajeva raka debelog crijeva kod osoba mlađih od 40 godina može biti povezana upravo s tim toksinom.
Znanstvenici su analizirali uzorke tumora od 981 pacijenta iz 11 zemalja i otkrili da je oštećenje DNK uzrokovano kolibaktinom 3,3 puta češće kod pacijenata mlađih od 40 godina nego kod onih starijih od 70 godina.
Profesor Ludmil Alexandrov s Kalifornijskog sveučilišta u San Diegu ističe kako bi izloženost ovom toksinu mogla započeti još u djetinjstvu. Potencijalni razlozi uključuju ranu uporabu antibiotika, prehranu bogatu procesiranom hranom, manji unos vlakana, porast poroda carskim rezom te smanjeno dojenje. Sve to može pogodovati ranoj kolonizaciji štetnih bakterija u crijevima.
Sada, kada znanstvenici bolje razumiju ulogu kolibaktina, fokus se usmjerava na pronalaženje metoda za rano otkrivanje izloženosti ovom toksinu. Cilj je identificirati osobe s većim rizikom i omogućiti im redovite kontrole kako bi se rak debelog crijeva otkrio na vrijeme – ili spriječio