Katolička Crkva je dobila novog poglavara – kardinal Robert Francis Prevost izabran je za 267. papu, a uzeo je ime Papa Lav XIV. Njegovo stupanje na Petrovu stolicu uslijedilo je 17 dana nakon smrti pape Franje.
S 69 godina, Lav XIV. je mlađi od svojih prethodnika Benedikta XVI. i Franje u trenutku njihova izbora, no ipak stariji nego što je to bio Ivan Pavao II., koji je postao papa sa samo 58 godina.
Donosimo pet ključnih činjenica o novom papi – njegovoj prošlosti, stavovima i putu do vrha Katoličke Crkve.
1. Prvi američki papa u povijesti
Najveća povijesna zanimljivost izbora Lava XIV. jest činjenica da je on prvi papa iz Sjedinjenih Američkih Država. Rođen je 14. rujna 1955. u Chicagu, Illinois. Diplomirao je matematiku na Sveučilištu Villanova 1977., a 1982. stekao je magisterij iz teologije te iste godine bio zaređen za svećenika.
Bio je provincijal augustinskog reda u Chicagu od 1999. do 2001., a zatim i prior general cijelog reda svetog Augustina do 2013. godine – pozicija koja predstavlja najvišu vlast unutar reda.
2. Bogato pastoralno iskustvo u Latinskoj Americi
Iako rođen u SAD-u, veliki dio crkvene službe Lav XIV. proveo je u Latinskoj Americi, osobito u Peruu. Ondje je radio na pastoralu u Chulucanasu te bio prior i profesor u Trujillu. Godine 2015. imenovan je biskupom u Chiclayu, gdje je služio punih osam godina.
Njegova povezanost s latinskoameričkim Crkvama dodatno je učvršćena imenovanjem za predsjednika Papinske komisije za Latinsku Ameriku 2023., iste godine kada je postao kardinal i pročelnik Dikasterija za biskupe.
3. Konzervativan stav prema ženama u Crkvi, ali nijansiran pogled na LGBT pitanja
Papa Lav XIV. izrazio je protivljenje ređenju žena za đakone. “Klerikalizacija žena ne rješava nužno problem – može stvoriti novi”, rekao je 2023. godine.
Kad je riječ o LGBT zajednici, njegovi stavovi su složeni. Godine 2012. kritizirao je zapadne tendencije koje, prema njegovim riječima, promiču “alternativne obitelji” i “homoseksualni stil života”. No, 2023. stao je u obranu afričkih biskupa koji su odbili provesti papino dopuštenje svećenicima da blagoslivljaju istospolne parove, navodeći kulturne razlike kao razlog za fleksibilniju primjenu dokumenata.
“Episkopskim konferencijama mora se omogućiti određena razina samostalnosti u tumačenju univerzalnog nauka u konkretnim uvjetima”, naglasio je.
4. Kritika prema Trumpovoj imigracijskoj politici
Kao nadbiskup i kasnije kardinal, Lav XIV. nije skrivao kritički stav prema nekim političkim odlukama u SAD-u. Na društvenim mrežama podržao je članke koji se protive stavu da se ljubav treba usmjeriti prvo prema bližnjima, a tek onda prema ostatku svijeta.
Također je javno podržao zaštitu djece migranata od deportacije i osudio politiku razdvajanja obitelji na granici, što su bile mjere administracije Donalda Trumpa.
5. Suočen s optužbama za zataškavanje zlostavljanja
S dolaskom u središte pozornosti, pojavile su se i optužbe na račun Lava XIV. Tijekom njegove službe u Chiclayu, navodno nije poduzeo odgovarajuće korake protiv svećenika optuženog za zlostavljanje triju maloljetnika. Prema pisanju InfoVaticane, biskupija je žrtvama isplatila 150.000 dolara.
Iako su u Chiclayu tvrdili da je tadašnji biskup Prevost otvorio kanonsku istragu i kontaktirao žrtve, njegovi protivnici ističu da je postupanje bilo zakašnjelo i nedovoljno transparentno. Slične optužbe pojavile su se i u vezi s njegovim ranijim radom u Chicagu, gdje je navodno svećenik osuđen za zlostavljanje smješten blizu osnovne škole.