Prema Evanđelju po Mateju 27 51, u trenutku kada je Isus predao svoj duh, „zemlja se potrese, i stijene se raspukoše.”
Stoljećima su vjernici ovaj tekst tumačili simbolički, kao izraz duboke duhovne potresenosti zemlje zbog smrti Sina Božjega. Međutim, moderna znanost nudi zanimljivo potvrđenje da se nešto zaista i fizički dogodilo — upravo u to vrijeme.
Geološka istraživanja objavljena 2012. godine u časopisu International Geology Review (ranije pogrešno pripisano Journal of Geophysical Research) otkrila su seizmičke dokaze koji upućuju na stvaran potres koji se dogodio u blizini Jeruzalema između 26. i 36. godine poslije Krista, što se podudara s vremenom Isusove smrti.
Istraživači Jefferson B. Williams, Markus Schwab i A. Brauer analizirali su slojeve taloga iz špilje Ein Gedi u blizini Mrtvog mora i uočili tragove dvaju potresa — jednog većeg u 31. godini prije Krista i jednog manjeg između 26. i 36. godine nove ere (Williams, J.B., Schwab, M., & Brauer, A., 2012).
Ova znanstvena analiza podupire biblijski izvještaj ne samo kao vjersku, već i kao povijesnu tvrdnju. Ako se događaji iz Evanđelja podudaraju s prirodnim fenomenima u točno određenim godinama, to otvara prostor za novu razinu povjerenja u biblijski tekst.
Ovo nije izoliran slučaj. Prorok Amos spominje veliki potres u 8. stoljeću prije Krista (Amos 1,1), a arheološka istraživanja u drevnim izraelskim gradovima poput Hazora, Gezera i Lakiša pokazala su ruševine koje također odgovaraju tom razdoblju.
Zaključno, moderna znanost ne proturječi Svetom pismu, nego ga na nekim mjestima čak i potvrđuje. Biblija nije samo zbirka duhovnih istina, nego knjiga koja se dotiče stvarnih događaja u stvarnom svijetu.