Znanstvenici u Kini stvorili miševe s dva muška roditelja

U prvom eksperimentu te vrste, znanstvenici u Kini stvorili su plodne miševe od dva muška “roditelja” – postignuće koje neki pozdravljaju kao korak prema tome da dva muškarca imaju vlastitu genetski srodnu djecu.

Istraživači sa Sveučilišta Jiao Tong u Šangaju, predvođeni Yanchang Weijem, kombinirali su genetski materijal iz dva spermija unutar jajne stanice kojoj je oduzeta jezgra.

Koristeći tehniku ​​​​zvanu uređivanje epigenoma, promijenili su sedam mjesta DNK, čime su uklonili barijere koje inače sprječavaju razvoj embrija samo s očinskim genima.

Od 259 embrija implantiranih u ženke miševa, samo su dva preživjela do odrasle dobi. Oba su bila mužjaci – i oba su kasnije imala zdravo potomstvo, što potvrđuje uspjeh eksperimenta kroz dvije generacije.

Dok su znanstvenici prethodno uspjeli proizvesti miševe s dvije majke, razmnožavanje s dva oca pokazalo se znatno težim zbog potrebe za opsežnim reprogramiranjem genetske ekspresije.

Sličan pokušaj ranije ove godine zahtijevao je 20 genetskih modifikacija za proizvodnju neplodnih miševa. Nasuprot tome, ova novija metoda izbjegava izravno uređivanje gena, koristeći modificirane CRISPR proteine ​​za prilagodbu epigenetskih markera umjesto DNA sekvenci.

Unatoč tehničkoj prekretnici, stručnjaci upozoravaju da je primjena takvih metoda na ljudima puna etičkih i bioloških komplikacija. Christophe Galichet iz Sainsbury Wellcome Centra upozorio je da je „nezamislivo prenijeti to na ljude zbog velikog broja potrebnih jajnih stanica, velikog broja potrebnih surogat žena i niske stope uspjeha“.

Kritičari primjećuju da čak i konvencionalna IVF često stvara 7-8 embrija po ciklusu – od kojih se većina odbacuje, zamrzava ili ne uspijeva preživjeti – što izaziva dugogodišnju zabrinutost zbog gubitka ljudskih embrija u reproduktivnoj medicini, piše Lifesitenews.com.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE