Najnovije izvješće Eurostata otkriva dramatičnu stvarnost: više od tri četvrtine europskih kućanstava nema djece.
U 2024. godini samo 23,6% od gotovo 202 milijuna kućanstava u EU uključivalo je barem jedno dijete mlađe od 18 godina, dok je preostalih 76,4% činilo isključivo odrasle osobe.
Podaci potvrđuju stabilan trend od 2021., ali starenje stanovništva i niske stope nataliteta su alarmantni. U 2023. godini broj rođenih u EU pao je na 3,665 milijuna, što je najniža brojka od 1961. Prosječna stopa fertiliteta iznosi 1,38 djece po ženi.
Finska, Litva i Njemačka imaju sve veće poteškoće u formiranju velikih obitelji
Među kućanstvima s djecom, dominantan obrazac je jedno dijete (49,8%), zatim slijede ona s dvoje (37,6%) i troje ili više djece (12,6%). Ovaj profil odražava sve veće poteškoće u formiranju velikih obitelji, posebno u zemljama poput Finske (18% kućanstava s djecom), Litve (19,6%) i Njemačke (20,1%). Na drugom kraju spektra, Slovačka (35,6%), Irska (31%) i Cipar (28,6%) predvode popis kućanstava s djecom.
Taj fenomen zabrinjava demografske stručnjake i ekonomiste zbog svojih posljedica: sve manjeg broja radno sposobnog stanovništva, pritiska na mirovinske i zdravstvene sustave te rizika od ekonomske stagnacije i recesije. Pronatalističke politike provedene u nekoliko država članica pokazale su mješovite i, do sada, nedovoljne rezultate, piše InfoCatolica.
Prepreke nisu samo ekonomske, već i društvene i moralne: nesigurnost posla, visoki troškovi stanovanja, nedostatak ravnoteže između poslovnog i privatnog života, ali prije svega radikalni gubitak kršćanskih načela, uz katastrofalno obrazovanje, obeshrabruju majčinstvo i očinstvo.
„Situacija je kritična. Bez novorođenčadi danas, sutra neće biti dovoljno odraslih da ih uzdržavaju“, upozorava nedavno izvješće Europskog demografskog vijeća.