Dvije najstarije crkve u Mosulu – crkva svetog Tome i crkva Al-Tahira – ponovno su otvorene nakon što su bile uništene tijekom vladavine Islamske države, što je veliki korak naprijed za ovaj irački grad koji se još uvijek oporavlja od godina rata.
Stotine vjernika okupilo se na svečanosti posvećenja i otvaranja, moleći u obnovljenim svetim prostorima koji svjedoče o stoljećima kršćanske prisutnosti.
Crkva svetog Tome Sirijske pravoslavne Crkve, koja datira iz 7. stoljeća, i kaldejska crkva Al-Tahira iz 18. stoljeća obnovljene su u sklopu inicijative „Oživimo duh Mosula“, koju su 2018. pokrenuli UNESCO i iračke vlasti. Obnova je započela 2023. godine.
„Ove crkve nisu samo građevine od kamena. One nose povijest kršćanstva i duboke korijene vjere u ovoj zemlji i pokrajini, starije od 1400 godina“, rekao je nadbiskup Mar Benedict Younan Hanno.
Mosul, drugi najveći grad Iraka, bio je pod kontrolom Islamske države od 2014. do oslobođenja 2017. godine. Danas ove crkve postaju simbol mira i suživota među stanovnicima grada – znak da vjera i nada mogu obnoviti i ono što je rat pokušao uništiti.