Sve je počelo jedne veljačke večeri 2013. godine, kada se život jedne obitelji iz temelja promijenio.
Te večeri Jane je čula svoju sedmogodišnju kćer Violet kako kašlje na katu. Budući da djevojčica nikada nije imala ozbiljnih zdravstvenih problema – bila je aktivna, voljela je ples i izviđače – majka je pomislila da se samo šali. Ipak, nešto ju je, kako kaže, „natjeralo da provjeri još jednom“.
„Čim sam ušla u sobu, znala sam da više neće udahnuti. Odmah sam započela reanimaciju i pozvala supruga Tonyja. On je preuzeo, a ja sam zvala hitnu pomoć“, prisjetila se Jane.
Hitna je stigla za sedam minuta i uz pomoć defibrilatora uspjela vratiti Violetin srčani ritam. Nakon mjesec dana u bolnici, dijagnosticiran joj je rijedak poremećaj srčanog ritma – dugi QT sindrom, koji može izazvati iznenadni srčani zastoj čak i kod mladih, zdravih osoba.
Od tragedije do misije
„Da je nisam provjerila te večeri, vjerojatno bih je ujutro zatekla mrtvu. Tih sedam minuta dok smo Tony i ja davali CPR spasilo joj je život“, kaže Jane.
Danas devetnaestogodišnja Violet nosi ugrađeni defibrilator (ICD) koji prati rad srca i po potrebi isporučuje elektrošok – isti uređaj koji je, nakon kolapsa na Europskom prvenstvu 2020., dobio i nogometaš Christian Eriksen.
Jane Biggs iz Norfolka od tada pomaže drugima: postavila je više od 400 javnih defibrilatora, obučila tisuće ljudi za pružanje prve pomoći i osnovala humanitarnu organizaciju Heart 2 Heart Norfolk.
„Skoro svaki defibrilator koji vidite postavljen je jer je netko poput mene doživio tragediju. Oni spašavaju živote – i već jesu. Znam za najmanje četiri osobe koje su zahvaljujući njima žive“, zaključuje Jane. Neka Bog blagoslovi ovu djevojku i njenu obitelj!