Što nam je činiti?

Evanđelje dana za nedjelju, 12. prosinac 2021. godine: “Što nam je činiti?” (Luka 3, 10-18)

Čitanje svetog Evanđelja po Luki

U ono vrijeme: Pitalo je Ivana mnoštvo: »Što nam je dakle činiti?«

On im odgovaraše: »Tko ima dvije haljine, neka podijeli s onim koji nema. U koga ima hrane, neka učini isto tako.«

Dođoše krstiti se i carinici pa ga pitahu: »Učitelju, što nam je činiti?«

Reče im: »Ne utjerujte više nego što vam je određeno.«

Pitahu ga i vojnici: »A nama, što je nama činiti?«

I reče im: »Nikome ne činite nasilja, nikoga krivo ne prijavljujte i budite zadovoljni svojom plaćom.«

Narod bijaše u iščekivanju i svi se u srcu pitahu o Ivanu nije li on možda Krist. Zato im Ivan svima reče: »Ja vas, istina, vodom krstim. Ali dolazi jači od mene. Ja nisam dostojan odriješiti mu remenje na obući. On će vas krstiti Duhom Svetim i ognjem. U ruci mu vijača da pročisti gumno svoje i sabere žito u žitnicu svoju, a pljevu će spaliti ognjem neugasivim.«

I mnogim je drugim pobudama Ivan narodu navješćivao evanđelje. (Luka 3, 10-18)

Evanđelje dana – komentar

U strahu od kazne, mnoštvo je pitalo Ivana što bi mogli učiniti da pokažu zbiljnost svog pokajanja.

U stihovima 11-14 točno im je izložio kako mogu dokazati svoju iskrenost. Općenito, trebali su ljubiti svoje bližnje kao same sebe dijeleći svoju odjeću i hranu sa siromašnima.

Što se tiče carinika, u svemu su trebali biti do kraja pošteni. Budući da su oni kao stalež bili na zlu glasu kao pokvarenjaci, to bi bio izrazit dokaz zbiljnosti njihova pokajanja.

Na posljetku, djelatnim je vojnicima rekao da izbjegavaju tri grijeha zajednička ljudima u vojci – otimanje, klevetu i nezadovoljstvo. Važno je shvatiti da se ljudi nisu spašavali čineći te stvari; one su bile izvanjski dokazi da su njihova srca uistinu pravedna pred Bogom.

Velika je bila Ivanova samozatajnost. Mogao je, barem neko vrijeme, nastupati kao Mesija i privući mnoštvo sljedbenika. Umjesto toga, sebe je ponizno usporedio s Kristom. Objasnio je da je njegovo krštenje izvanjsko i tjelesno, dok će Kristovo biti unutarnje i duhovno. Izjavio je da nije dostojan odriješiti Mesiji remen na obući.

Krist će krstiti u Duhu Svetom i ognju. Njegova će služba biti dvojaka. Prije svega, krstit će vjernike u Duhu Svetom – obećanje onoga što se odigralo na Pedesetnicu kad se vjernici krste u Tijelo Kristovo. Ali drugo, krstite će u ognju.

Od stiha 17 čini se očiglednim da je krštenje u ognju krštenje osude. Tu je Gospodin prikazan kao vijač žita. Dok baca žito u zrak, pljeva pada pokraj gumna. Zatim se skuplja i spaljuje.

Kad je, dakle, govorio mješovitu mnoštvu – vjernicima i nevjernicima – Ivan je naveo i krštenje u ognju (Mt 3, 11 i ovdje). Kad je, međutim, govorio samo vjernicima (Mk 1, 5), izostavio je krštenje u ognju (Mk 1, 8). Ni jedan pravi vjernik neće nikada iskusiti krštenje (uranjanje) u oganj. (William MacDonald, prema “Komentaru Novoga zavjeta”)

Kratka molitva uz današnje Evanđelje

Oče, pomozi mi čuti radikalni poziv tvoga Kraljevstva u svom srcu. Znam da je Isusova poruka Radosna vijest! Istodobno, ne želim to uzeti zdravo za gotovo niti olako shvatiti Tvoj poziv da živim svoj život u posvećenju, s poštenjem, čašću, pravednošću, suosjećanjem, dobrotom i pobožnim karakterom. Neka Tvoja volja vlada u mom srcu i neka moj život odražava Radosnu vijest Kraljevstva u koje si me pozvao. U Isusovo ime. Amen.

NAJNOVIJE!