Mama odbila pobačaj kada je saznala da će njezin sin imati Downov sindrom: “On je Božji dar”

Majka, kojoj je ponuđen pobačaj nakon što su testovi pokazali da njezino nerođeno dijete ima Downov sindrom, pokreće neprofitnu organizaciju posvećenu pružanju usluga obiteljima djece s posebnim potrebama.

Marshi Weigum rečeno je da postoji 99% šanse da će se njezin sin roditi s Downovim sindromom i dok je njezin neposredni odgovor bio pitati što to znači za prenatalnu skrb njezina djeteta, odgovor njezine liječnice bio je “možete prekinuti ako želite”, prenosi Right To Life.

Prekid trudnoće nije bio opcija

Za Marshu prekid trudnoće nije bio opcija, unatoč tome što joj je liječnica navela aspekte odrastanja njezina sina koji bi mogli biti izazovni, poput toga da sporo uči ili ovisi o obitelji. “[U] trenutku kad je rekla prekid, nisam mislila da želim više čuti”, rekla je. “Ova djeca su super, to su nevina djeca, a sada evo i ja imam svoje”.

Marsha si je zadala pomoći drugim obiteljima u sličnoj situaciji.

“Bila sam bijesna od odlučnosti”, rekla je. “To je vrsta odlučnosti… da ću nešto promijeniti”, nastavila je .

“Želim da sljedeća žena koja će proći ovamo ima nešto na što se može pozvati…”.

Marsha je otkrila da je u njezinoj državi Colorado većina resursa i organizacija koje su joj mogle pomoći tijekom trudnoće bile dostupne u većim gradovima poput Denvera, ali ne i u manjim zajednicama poput one u kojoj je živjela.

Kao rezultat toga, Marsha planira službeno pokrenuti organizaciju i njezine usluge u listopadu 2024., s ciljem ponude informativnih materijala, tečajeva, savjetovanja, događaja i zajednice za roditelje djece s posebnim potrebama.

Weigum je izvijestila da su mnogi sljedbenici njezine online zajednice govorili o pritisku liječnika ili članova obitelji da pobace svoju djecu. Podijelila je kako su neki roditelji doživjeli raspad obitelji.

“Toliko radosti, ljubavi i mira donosi u obitelj dijete koje je drugačije”

Dječak s Downovim sindromom nema nikakvih srčanih mana

Marshain sin, Nathan, sada ima 5 godina, rođen je bez ikakvih srčanih mana koje je njezin liječnik identificirao kao rizike u njihovom prvom razgovoru. Priznala je da utjecaj ranih razgovora može biti značajan: „Mislim da ono počinje s prvom informacijom koja se daje uz vijest o dijagnozi.”.

Pobačaj na temelju invaliditeta legalan je tijekom svih devet mjeseci trudnoće u svakom dijelu Ujedinjenog Kraljevstva.

Zakon o pobačaju iz 1967. pruža niz osnova prema kojima je pobačaj legalan. Što se tiče pobačaja ovisnog o invalidnosti, odjeljak 1(1)(d) Zakona navodi da je pobačaj legalan kada:

“Postoji značajan rizik da bi dijete, ako bi se rodilo, patilo od takvih fizičkih ili mentalnih abnormalnosti da bi bilo ozbiljno hendikepirano.”

Fraza “ozbiljan hendikepiran” tumači se vrlo široko, au praksi to liječnici tumače kao stanja kao što su Downov sindrom, rascjep usne/rascjep nepca ili klupčasto stopalo.

U 2021. bilo je 859 pobačaja u kojima je bebi prenatalno dijagnosticiran Downov sindrom.

NAJNOVIJE!