Mladić (23) razvio ‘sindrom spuštene glave’ nakon što se godinama borio s ovisnošću

U Iranu je zabilježen neobičan medicinski slučaj 23-godišnjeg muškarca koji je razvio rijetko stanje poznato kao “sindrom spuštene glave” (dropped head syndrome) nakon godina borbe s ovisnošću o drogama.

Ovaj alarmantni slučaj privukao je pažnju liječnika koji su dokumentirali stanje njegova vrata, nesposobnog da podupre glavu.

Liječnici su otkrili da je zloupotreba amfetamina, poznatog kao “speed”, dovela do “fiksiranog kifotičnog položaja vrata”, zbog čega je brada mladog muškarca bila prislonjena na prsa tijekom dužih razdoblja.

Redovita konzumacija opasne kombinacije droga, uključujući heroin, opium i amfetamine, rezultirala je ekstremnim savijanjem vrata. Prije zloupotrebe droga, ništa nije upućivalo na to da bi mladić mogao razviti ovakvo stanje.

Dr. Majid Rezvani, koautor studije slučaja, objasnio je: “Ovisnost o drogama pridonijela je razvoju teške komplicirane cervikalne kifoze, odnosno prekomjernog zaobljenja gornjeg dijela leđa.”

Pacijent pod utjecajem droga ostaje u nepravilnom položaju

Droge nemaju izravan utjecaj na mišićno-koštane promjene, već djeluju neizravno: pacijent pod utjecajem droga dugo ostaje u nepravilnom položaju, što tijekom mjeseci dovodi do promjena u mišićno-koštanom sustavu, uključujući kifoskoliozu.

Sindrom spuštene glave, poznat i kao “floppy head syndrome”, karakterizira izrazita slabost vratnih mišića. Iako je obično povezan s neuromuskularnim poremećajima poput bolesti motornih neurona, ovaj slučaj pokazuje da i zloupotreba droga može biti okidač.

Mladić je 15 mjeseci patio od kroničnih bolova u vratu, trnaca, utrnulosti i osjećaja peckanja u rukama. Njegovi pokušaji samoliječenja nisu bili uspješni.

CT snimka otkrila je ozbiljnu deformaciju kralježnice, no pod općom anestezijom stanje se donekle poboljšalo. Konačno, kirurškim zahvatom uklonjena je deformirana kost, a pacijent je već dan nakon operacije mogao hodati uz pomoć tvrde ortoze.

Uz to, mladić je prošao rehabilitaciju za ovisnost, a liječnici su bili oduševljeni kada su nekoliko mjeseci kasnije utvrdili da je njegova kralježnica uspješno repozicionirana.

Ovaj slučaj naglašava razorne posljedice zloupotrebe droga, ali i snagu medicinske intervencije i rehabilitacije u vraćanju zdravlja. Mladićev oporavak dokaz je da se uz stručnu pomoć i osobnu odlučnost može prevladati čak i najteža stanja.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!