Znanstvenici koji proučavaju Torinsko platno otkrili su nešto nevjerojatno. Na platnu se nazire lik muškarca koji savršeno odgovara vremenu, mjestu i opisu Isusa Krista.
Nova znanstvena otkrića
Talijanski znanstvenici s Instituta za kristalografiju primijenili su tehniku širokokutnog raspršenja X-zraka (WAXS) kako bi analizirali strukturu celuloze u platnu.
Rezultati su pokazali da je degradacija vlakana u skladu s uzorcima platna iz 1. stoljeća, pronađenim u Masadi, Izrael. Ova metoda omogućila je preciznije datiranje, zaobilazeći probleme kontaminacije koji su mogli utjecati na prethodna ispitivanja.
Analiza tragova krvi
Profesor Giulio Fanti sa Sveučilišta u Padovi proveo je makroskopsku i mikroskopsku analizu krvnih mrlja na platnu. Otkriveno je da krvni tragovi odgovaraju ozljedama opisanim u evanđeljima, uključujući rane od trnove krune, bičevanja i razapinjanja.
Identificirane su tri vrste krvnih mrlja: one nastale prije smrti, tijekom mučenja i nakon smrti, što dodatno podržava teoriju da je platno omotalo tijelo osobe koja je pretrpjela slične patnje kao Isus.
Geografsko podrijetlo platna
Arheolog William Meacham proveo je izotopsku analizu vlakana platna, uspoređujući ih s uzorcima iz Europe i Levanta. Rezultati su pokazali da platno najvjerojatnije potječe iz regije Levanta, što uključuje današnji Izrael, Libanon i Siriju. Ovo otkriće dodatno povezuje platno s povijesnim kontekstom života i smrti Isusa Krista.
Povijesni kontekst
Povijesni zapisi prate platno od Edese u Turskoj, preko Carigrada, do Europe. Pojava platna u Europi tijekom križarskih ratova dodatno je potaknula rasprave o njegovom podrijetlu i autentičnosti.
Iako znanstvena zajednica još uvijek nije postigla konsenzus o autentičnosti Torinskog platna, najnovija istraživanja pružaju snažne argumente u prilog njegovom podrijetlu iz 1. stoljeća.
Kombinacija naprednih znanstvenih metoda i povijesnih analiza otvara nova pitanja i potiče daljnje istraživanje ovog fascinantnog artefakta.