Pretjerano razmišljanje – što učiniti kada ne možete prestati razmišljati o svojim problemima?

Da, pretjerano razmišljanje je pravi problem mentalnog zdravlja.

Često nam se govori da ne “razmišljamo pretjereno” o izazovu ili problematičnoj situaciji. Možda se pitate je li određeni romantični interes prava osoba za vas ili imate puno obveza na poslu. Možda je vaše prvo dijete na putu, a pomisao da niste spremni za roditeljstvo drži vas budnima noću.

Ovakve situacije prilično su česte. Prije ili kasnije skloni smo donijeti odluku ili se pomiriti s novom ulogom koju smo dobili u životu.

Trebamo biti oprezni čemu dopuštamo da uđe u naš um. Baš kao što imate ograničenja u pogledu toga tko ulazi u vašu kuću, u vaš automobil ili u vaš ured, možete sami sebi postaviti ograničenja i granice u pogledu količine tih informacija kojima ste svakodnevno izloženi.

Kako prepoznati pretjerano razmišljanje?

Portala Aleteia predlaže jednostavan, ali učinkovit način da utvrdite je li vaše razmišljanje produktivno ili je postalo pretjerano: pogledajte koliko vremena provodite razmišljajući o nekoj situaciji. Ako provodite puno vremena razmišljajući o relativno manjem problemu, možda pretjerujete.

Drugi način da prepoznate pretjerano razmišljanje je da pogledate rezultate svog misaonog procesa: Pretjerano razmišljanje ima tendenciju da bude neproduktivno, ostavljajući nas bez pravih rješenja za problem.

Postoje mnoge strategije za rješavanje pretjeranog razmišljanja. Iako neće svi djelovati na svaku osobu, evo četiri savjeta koja bi vam mogla pomoći da prekinete svoj krug pretjeranog razmišljanja.

Odbacite negativno razmišljanje
Foto: Pixabay

1. Izbacite to iz glave!

Umjesto da stalno ponavljate isti problem u svom umu, pokušajte se usredotočiti na nešto izvan sebe. Na primjer, prošećite svojim naseljem i pozdravite svoje susjede. Pobrinite se za posuđe u sudoperu ili ormaru koji ste namjeravali očistiti. Posjetite knjižaru i istražite dio koji nikad ne pregledavate.  Nakon zdravog odmora od svog problema, možda ćete mu moći pristupiti s više nade ili iz novog ugla.

2. Stavite svoje misli na papir i moguća rješenja.

Umjesto da pustite mašti na volju, zapišite konkretne probleme ili situaciju koja vas brine, a zatim neka moguća rješenja. Pokušajte ta rješenja primijeniti na svoju situaciju i vizualizirajte pozitivne ishode, usredotočujući se na njih. Jednom kada svoje misli stavite na papir, nadamo se da više nećete osjećati potrebu da ih ponavljate.

VIDI OVO: Kako “pročistiti” svoj način razmišljanja?

3. Pogledajte dobre stvari u svom životu.

Strah je emocija koja najviše potiče na pretjerano razmišljanje. Umjesto da brinete, zašto ne biste odvojili malo vremena da prepoznate što je pozitivno u vašem životu, zatim proslavili i zahvalili za ono što vam je od Boga dano?

Svi imamo stvari na kojima možemo biti zahvalni. Helen Keller izgubila je vid i sluh kada je imala 19 mjeseci, ali nije bila usredotočena na stvari koje su joj oduzete, već na darove koje je dobila. “Toliko toga mi je dano da nemam vremena razmišljati o onome što mi je uskraćeno”, rekla je jednom.

Kad krenemo s mjesta zahvalnosti, lakše se suočiti s našim trenutnim okolnostima sa smirenošću i sigurnošću da će stvari funkcionirati za naše krajnje dobro.

4. Niste sami!

Podijelite svoje misli i brige s članovima obitelji, prijateljima ili drugim vjernicima u zajednici s kojima se osjećate ugodno razgovarati. Vrlo često problemi s kojima se suočavamo imaju jednostavna rješenja koja nismo uzeli u obzir.

Što je najvažnije, Bogu se možemo obratiti za pomoć. Stari i Novi zavjet puni su priča o ljudima s naizgled ogromnim problemima koje je Bog spasio. Biblija je puna riječi mudrosti i utjehe koje nam govore da Bog ima plan za nas.

Psalam 23 posebno nas uvjerava da je Bog dobri pastir koji nas vodi na “pašnjake zelene”, piše Aleteia.

NAJNOVIJE!