Prijeti li nam izumiranje? Elon Musk ima alarmantan poziv

“Singapur nestaje”, izjavio je Elon Musk u jednom od svojih nedavnih tvitova, komentirajući problem sve manjeg broja novorođenih u toj državi.

Njegov komentar uslijedio je kao odgovor na vijesti o demografskoj krizi u Singapuru, ali i šire. Musk upozorava da bi mnoge zemlje mogle krenuti istim putem ako se trendovi ne promijene.

Demografski izazov Singapura

U 2023. godini stopa fertiliteta u Singapuru pala je na povijesno nisku razinu od 0,97 djeteta po ženi. Ovo je daleko ispod “zamjenske stope” od 2,1 djeteta, potrebne za održavanje populacije.

Iako vlada ulaže značajna sredstva u poticaje poput roditeljskih dopusta i financijskih pomoći, problemi poput visokih troškova života, poteškoća u usklađivanju karijere i obitelji te pritisci modernog načina života i dalje destimuliraju obitelji od odluke za više djece.

Južna Koreja – prvi kandidat za izumiranje?

Singapur nije jedini. Južna Koreja, koja već ima najnižu stopu nataliteta u svijetu, u 2023. zabilježila je daljnji pad na 0,72 djeteta po ženi. Predviđa se da će, ako se trendovi nastave, za 50 godina gotovo polovica stanovništva Južne Koreje biti starija od 65 godina.

Japan – nacija koja stari

Slična situacija je u Japanu, gdje je prodaja pelena za odrasle premašila prodaju dječjih pelena. Nekad 11. najnaseljenija zemlja na svijetu, Japan je suočen s dramatičnim padom broja stanovnika, koji bi se mogao prepoloviti do kraja stoljeća.

Globalni problem

Ovo nije problem samo razvijenih zemalja. U Brazilu je 2023. zabilježen najsporiji rast populacije u povijesti. U Kini, koja je do nedavno bila najnaseljenija zemlja na svijetu, također se bilježi pad nataliteta. U 1950-ima prosječna žena imala je petoro djece, dok je danas ta brojka pala na nešto više od dvoje, a u mnogim zemljama daleko ispod toga.

Zašto se ovo događa?

Razlozi za pad nataliteta su mnogobrojni i složeni:

  • Urbanizacija i visoki troškovi života otežavaju financijsku stabilnost potrebnu za osnivanje obitelji.
  • Karijera i odgođeno roditeljstvo: Mladi sve češće odgađaju brak i roditeljstvo zbog profesionalnih prioriteta.
  • Osnaživanje žena kroz obrazovanje i karijerne prilike omogućava im veći izbor o tome hoće li i kada imati djecu.

Ekonomska katastrofa na pomolu

Manje stanovništva znači manje radne snage, potrošača i poreznih obveznika. Posljedice starenja populacije bit će goleme: zdravstveni sustavi će biti preopterećeni, mirovinski fondovi neodrživi, a ekonomski rast stagnira. Iako vlade nude razne poticaje, stručnjaci upozoravaju da financijski poticaji sami po sebi nisu dovoljni.

Kao što stručnjaci naglašavaju, ključno je stvoriti društvo u kojem ljudi osjećaju sigurnost i stabilnost da započnu obitelj. Bez toga, civilizacija bi se mogla suočiti s izazovom izumiranja kakvog dosad nismo vidjeli.

Demografska kriza nije samo problem Singapura ili nekoliko zemalja – to je globalni fenomen. Ako se ništa ne poduzme, broj stanovnika mogao bi se nastaviti smanjivati, ugrožavajući budućnost cijele civilizacije.

1 KOMENTAR

1 Komentar
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare
Božica
29 dani prije

Pa to je prirodna posljedica ograničenog kapaciteta zemaljske kugle. Povećanje broja stanovnika želi samo biznis i pohlepa državnika.

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!