Samo je jedna majka: Spasila život kćerki tako što joj je darovala svoj bubreg

U Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli prošlog je mjeseca obavljena druga ovogodišnja srodnička transplantacija organa, u okviru koje je majka svojoj kćerki donirala bubreg.

Naime, multidisciplinarni transplantacioni tim UKC-a Tuzla uspješno je izveo živu srodničku transplantaciju bubrega.

Načelnik Klinike za urologiju Samed Jagodić istaknuo je da je medicinski tim u potpunosti zadovoljan ishodom zahvata.

“Riječ je o živoj srodničkoj transplantaciji, u kojoj je majka bila donor bubrega svojoj kćerki. Obje operacije protekle su uredno. Zdravstveno stanje donora i pacijentice je stabilno. Kod primaoca bubrega organ je odmah profunkcionirao, urin smo dobili neposredno nakon puštanja krvnih sudova, tako da smo u potpunosti zadovoljni današnjim zahvatom”, kazao je Jagodić.

Kako je dodatno pojasnio, rana funkcija transplantiranog organa predstavlja izuzetno važan pokazatelj uspješnosti operativnog zahvata i postoperativnog toka, što je u ovom slučaju potvrđeno već u operacijskoj sali, piše Klix.ba.

Šef Odjela za transplantaciju bubrega Rasim Agić, inače specijalista urolog, istaknuo je da svaka izvedena transplantacija predstavlja rezultat timskog rada, ali i podrške menadžmenta UKC Tuzla, naglašavajući da je riječ o složenom i visoko koordiniranom procesu u kojem učestvuje veliki broj stručnjaka.

“Još jedna ovogodišnja živa srodnička transplantacija uspješno je realizirana. Ovakvi operativni zahvati rezultat su zajedničkog rada velikog broja stručnjaka različitih specijalnosti”, rekao je Agić.

Dodao je da u realizaciji samog operativnog zahvata sudjeluju kirurški i anesteziološki tim, kao i medicinske sestre Klinike za urologiju, čiji je doprinos, kako je naglasio, nezaobilazan u pripremi, toku i postoperativnom zbrinjavanju pacijenata.

Majci i kćerki želimo brz i blagoslovljen oporavak.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE!

NE PROPUSTITE!