Šef ChatGPT-a otkrio mračnu istinu o pretragama putem umjetne inteligencije

Sam Altman, šef ChatGPT-a i izvršni direktor OpenAI-ja je otkrio mračnu istinu kada su u pitanju pretrage putem umjetne inteligencije.

U današnjem digitalnom svijetu u kojem sve više svakodnevnih zadataka prepuštamo umjetnoj inteligenciji, postavlja se zanimljivo pitanje: može li i najobičnija uljudnost imati cijenu? Prema riječima Sama Altmana, izvršnog direktora OpenAI-ja – može, i to milijunsku.

Naizgled bezazlena navika korisnika da u komunikaciji s chatbotovima poput ChatGPT-a koriste izraze poput “molim” i “hvala”, zapravo ima vrlo stvarne financijske posljedice.

Altman je nedavno na društvenoj mreži X potvrdio da takvo ponašanje korisnika OpenAI košta desetke milijuna dolara godišnje. Ipak, dodao je i zanimljiv komentar: „To je dobro potrošen novac. Nikad ne znaš.“

Ova izjava dolazi u trenutku kada sve više ljudi svakodnevno koristi AI za pisanje mailova, vođenje poslovnih sastanaka, prevođenje jezika ili čak traženje savjeta. No, iako se mnogima čini simpatično i ispravno pokazivati poštovanje prema umjetnoj inteligenciji, iza toga stoje ogromni troškovi – ponajprije zbog računalne snage i energije koju takva interakcija iziskuje.

Tajna duhovna strana umjetne inteligencije koju nitko ne želi da znate

Najobičnije riječi mogu imati neočekivanu cijenu

Prema podacima Washington Posta, samo jedno AI-generirano email pismo od 100 riječi tjedno tijekom godinu dana troši oko 7,5 kWh električne energije – dovoljno da napaja devet kućanstava u Washingtonu jedan sat. Stručnjaci upozoravaju da AI sustavi već sada troše do 2 posto globalne energije, a taj udio i dalje raste.

No, ima i onih koji brane ovakav pristup. Microsoftov dizajner Kurtis Beavers smatra da uljudan jezik utječe na ton odgovora, stvarajući pozitivnije i suradničko iskustvo. Istraživanje Tech Radara pokazalo je da dvije trećine Amerikanaca priznaje da su pristojni prema chatbotovima – 55 posto zato što vjeruju da je to jednostavno ispravno, a 12 posto zbog straha od potencijalne robotske pobune.

Zanimljivo, Altman nije odbacio ovakav način ponašanja, već ga je nazvao korisnim i čak ohrabrujućim. Njegova poruka korisnicima između redova glasi: nastavite biti pristojni, ali budite svjesni da to nije besplatno.

U svijetu u kojem AI sve više oblikuje naš svakodnevni život, ovaj primjer pokazuje da čak i najobičnije riječi mogu imati neočekivanu cijenu – ali i potencijal da oblikuju budući odnos između čovjeka i stroja.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE!

NE PROPUSTITE!