Kardinal Gerhard Müller rekao je da Crkvi prijeti raskol i podjele ako se tijekom konklave ne izabere “pravovjerni” papa. Dodao je da bi izbor heretičkog pape bio “katastrofa”.
Bivši prefekt Kongregacije za nauk vjere rekao je da nije za korištenje pojmova “liberalan” ili “konzervativan” kada se govori o potencijalnim papinskim kandidatima. Prema njegovu mišljenju, sadašnje podjele u Katoličkoj crkvi dublje su i složenije. Sam kardinal ubraja se u skupinu kardinala koji su vjerni tradiciji. Times ga smatra – uz kardinala Raymonda Lea Burkea iz SAD-a – jednim od “najkonzervativnijih mislilaca” u Crkvi.
Njemački hijerarh je u jednoj od svojih izjava naveo da novi papa izabran na predstojećoj konklavi “mora biti pravovjeran – ni liberalan ni konzervativan”.
Ustvrdio je kako “nije riječ o izboru između konzervativaca i liberala, nego između pravovjerja i hereze”. “Molim se da Duh Sveti prosvijetli kardinale, jer krivovjerni papa koji svaki dan mijenja mišljenje ovisno o tome što mediji govore bila bi katastrofa”, rekao je.
Kardinal Müller također je rekao da sljedeći papa ne bi trebao “tražiti aplauz sekularnog svijeta, koji Crkvu vidi kao humanitarnu organizaciju koja se bavi socijalnim radom”.
Kardinal je opisao pokojnog papu Franju kao “dobrog čovjeka”, iako se s njim nije slagao u mnogim pitanjima. Naveo je razlike između sebe i Franje, počevši od odluke pokojnog pape 2023. da dopusti blagoslov osobama koje žive u istospolnim zajednicama. Papa Franjo rekao je tada da “ne možemo biti suci koji samo odbijaju, guraju, isključuju”, ali taj je potez izazvao velike kontroverze, a biskupi u Africi i Aziji odbili su dopustiti da se takvi blagoslovi daju u njihovim zemljama.
Kardinal je istaknuo da kardinali “imaju dužnost izabrati čovjeka koji će moći ujediniti Crkvu u objavljenoj istini”. “Nadam se da kardinali nisu toliko pod utjecajem onoga što čitaju u naslovima”, dodao je.
Na pitanje hoće li promovirati svoju verziju doktrinarnog katolicizma prije konklave, njemački kardinal je odgovorio: “Moram to učiniti; to dugujem svojoj savjesti.”
Alternativa je, upozorio je, Crkva koja riskira raskol ako se ne izabere “pravovjerni” papa.
“Nijedan katolik nije obvezan slijediti pogrešnu doktrinu”, rekao je. „Katolicizam nije slijepa poslušnost papi bez poštivanja svetih spisa, tradicije i nauka Crkve“, istaknuo je.