Tijekom proteklih mjeseci, policije diljem Europe privele su desetke maloljetnika zbog sumnje da su planirali terorističke napade. Neki od njih imaju tek 14 godina. Meta su im bile koncertne dvorane, trgovački centri i vjerski objekti.
Tako je četrnaestogodišnja djevojčica iz Crne Gore uhićena u Austriji prošlog svibnja jer je navodno planirala napad na “nevjernike”. U njezinu domu pronađeni su sjekira, nož i materijali povezani s Islamskom državom. Nekoliko mjeseci kasnije, još jedan dječak iste dobi optužen je za planiranje napada na željezničku postaju.
U Beču su prošle godine otkazana tri koncerta Taylor Swift zbog sumnje da su trojica mladića pripremala napad koji je CIA procijenila kao potencijalno katastrofalan.
Ekstremistički sadržaji šire se društvenim mrežama poput TikToka, a rat u Gazi dodatno je radikalizirao mlade. Prema profesoru Peteru Neumannu s londonskog King’s Collegea, dvije trećine islamističkih ekstremista uhićenih u Europi nakon listopada 2023. bili su tinejdžeri.
No, islamizam nije jedina prijetnja. U Belgiji je u siječnju uhapšen dječak s neonacističkim uvjerenjima zbog planiranja napada na džamiju. U toj zemlji trećina terorističkih slučajeva od 2022. uključuje maloljetnike.
Internet je glavni izvor radikalizacije – proces koji je prije dvadesetak godina trajao više od godinu dana, sada se može dogoditi u nekoliko tjedana. Algoritmi i umjetna inteligencija sve više potiču mlade da djeluju bez naređenja, samostalno i nepredvidivo.
Prema Global Terrorism Indexu, broj terorističkih napada u EU učetverostručio se između 2022. i 2023., dok je broj poginulih porastao za 61%. Europske vlasti upozoravaju: ekstremizam više nije ograničen na određene ideologije – on se sada širi među djecom.