U subotu poslijepodne, u bazilici Svete Marije Velike u Rimu, planira se poseban i simboličan doček tijela pokojnog pape Franje, a među okupljenima koji će ga dočekati bit će i mala skupina osoba koje se identificiraju kao transrodne.
Ova vijest, potvrđena od strane Vatikanskog medija – službenog glasila Svete Stolice – izazvala je različite reakcije među vjernicima i promatračima Crkve diljem svijeta.
Prema najavama Tiskovnog ureda Svete Stolice, oko 40 osoba će tvoriti službeni doček pokojnog Pape.
Taj čin simbolizira njegovo životno usmjerenje prema marginaliziranima, siromašnima i isključenima. Među njima će biti beskućnici, zatvorenici, migranti – i mala skupina transrodnih osoba, koje pastoralno prate časne sestre kroz jednu rimsku zajednicu, prenosi Lifesitenews.
Pomoćni biskup Rima, Benoni Ambarus, objasnio je ovu odluku riječima:
“Bit će tu i zatvorenici koje je Papa susreo prilikom otvaranja Svetih vrata u zatvoru Rebibbia. To je dirljiv odabir – Sveti Otac će biti dočekan od strane Majke koju je toliko volio i svoje ljubljene djece koja će ga okružiti.”
Dodao je i:
“U simboličkom smislu, kao da ga svi oni koje je volio prate na njegovim posljednjim koracima.”
Papa Franjo tijekom svog pontifikata često je naglašavao važnost „blizine“ – uključivosti, suosjećanja i otvorenosti prema svima. U jednom televizijskom intervjuu rekao je:
„Blizina! To je ta riječ. Blizina prema svima. Svima.“
Tijekom godina, papa Franjo je više puta primio skupine transrodnih osoba i LGBT aktivista u Vatikan, među kojima i sestru Jeannine Gramick i sestru Geneviève Jeanningros, koje su olakšale susrete između transrodnih osoba i pape. Neki sudionici svjedočili su da ih je osobni susret s papom dodatno učvrstio u njihovom identitetu, što je izazvalo rasprave unutar Crkve.
Katolička Crkva i dalje jasno uči da su homoseksualni čini „u sebi neuredni“ i da se svi pozivaju na čistoću, a osobito oni koji se bore s istospolnim sklonostima ili rodnom disforijom.