U Europi prijavljena 2.400 zločina iz mržnje prema kršćanima: Njemačka bilježi porast od 105%

U Europi je tijekom 2023. zabilježeno 2.444 zločina iz mržnje prema kršćanima, prema izvješću organizacije OIDAC Europe, koje se temelji na podacima policije i civilnog društva iz 35 europskih zemalja.

Među ovim incidentima, zabilježena su 232 osobna napada na kršćane, uključujući prijetnje, uznemiravanje i fizičko nasilje.

Francuska je bila najviše pogođena, s gotovo 1.000 takvih zločina, od čega se 90% odnosilo na napade na crkve i groblja. Također je prijavljeno 84 napada na pojedince, uključujući slučaj dviju redovnica u Nantesu koje su u ožujku 2023. napustile grad zbog neprijateljstva koje su trpjele, uključujući udarce, pljuvanje i uvrede. Pariz je zabilježio četiri podmetnuta požara na crkvama uz korištenje Molotovljevih koktela.

Ujedinjeno Kraljevstvo je prijavilo 702 incidenta između travnja 2023. i ožujka 2024., što je povećanje od 15% u odnosu na prethodnu godinu. Među njima je bio i pokušaj ubojstva Javed Nouri-ja, kršćanina koji se obratio s islama, a napao ga je njegov cimer zbog vjerske netrpeljivosti.

Njemačka je zabilježila najveći porast zločina iz mržnje prema kršćanima, s povećanjem od 105%, s 135 slučajeva u 2022. na 277 u 2023. No, službena statistika bilježi samo politički motivirane zločine, dok su vandalizmi ili paleži bez političkih motiva isključeni. OIDAC procjenjuje da je tijekom 2023. u Njemačkoj bilo najmanje 2.000 oštećenja kršćanskih bogomolja.

Prema izvješću, najčešći oblici nasilja u Europi bili su vandalizam (62%), palež (10%), prijetnje (8%) i fizičko nasilje (7%). Zabilježen je i jedan slučaj ubojstva, sedam pokušaja ubojstva te 68 osobnih napada motiviranih mržnjom prema kršćanima.

Izvješće također ukazuje na restrikcije vjerskih sloboda. Na primjer, u Ujedinjenom Kraljevstvu jedan muškarac osuđen je jer je tiho molio u blizini klinike za pobačaje u zoni zabrane.

Na radnim mjestima, kampusima i drugim javnim prostorima sve je veća netrpeljivost prema otvorenom prakticiranju kršćanske vjere, što je dovelo do trenda autocenzure među mladima.

OIDAC upozorava na zabrinjavajući trend povećanja nasilja i ograničenja prava na slobodno izražavanje kršćanske vjere diljem Europe.

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE

NE PROPUSTITE!