Uoči skore konklave, internetom ponovno kruže brojne mnoge teorije o Katoličkoj Crkvi. Jedna od njih tvrdi da su “sotonistički” naopako okrenuti križevi u Bazilici svetog Petra dokaz da je Katolička Crkva zapravo đavolska institucija.
Na prvu, ovakve tvrdnje mogu zvučati šokantno, ali nije teško razumjeti zašto neki ljudi na njih nasjedaju. Nakon godina dezinformacija, psiholoških operacija i političkih igara, mnogi su počeli preispitivati sve što su dotad smatrali istinitim.
Povjerenje u institucije je narušeno, a Katolička Crkva, osobito pod papom Franjom, često se našla na meti kritika zbog podrške globalističkim i tehnokratskim mjerama, koje su neki vjernici okarakterizirali kao “sotonističke”, piše Lifesitenews.
👹🔺Upside Down Crosses at The Pope's Funeral
Of course it's all satanic. Whoever thought it wasn't is crazy. pic.twitter.com/cMl3lCJAyW
— Whiplash347 (@Whiplash437) April 26, 2025
Što stoji iza križa okrenutog naopako?
Ipak, papa Franjo – premda rimski biskup – nije jedini i potpuni predstavnik dvotisućljetne katoličke tradicije, vjere i arhitekture. Zbog toga je važno, osobito kad naiđemo na bombastične tvrdnje, zastati i provjeriti: što zapravo stoji iza nekog simbola?
Odgovor na pitanje o naopako postavljenim križevima u Vatikanu, poput onih prikazanih tijekom Franjinog pogreba, zapravo je duboko ukorijenjen u kršćanskoj povijesti i simbolici.
Naime, obrnuti križ poznat je kao Križ svetog Petra. Prema Katoličkoj tradiciji, sveti Petar – prvi papa i jedan od najbližih Isusovih učenika – zatražio je da ga prilikom smaknuća razapnu naopako, jer se nije osjećao dostojnim umrijeti na isti način kao njegov Gospodin.
Crkveni otac i naučitelj Crkve, sveti Jeronim (342.–420.), zapisao je o Petru:
“Od ruku cara Nerona primio je krunu mučeništva, pribijen na križ glavom prema zemlji, a nogama prema nebu, tvrdeći da nije dostojan biti razapet kao njegov Gospodin.”
Simbol ponosa u poniznosti
Ovaj čin duboke poniznosti i ljubavi prema Kristu učinio je obrnuti križ ne simbolom sotonizma, nego upravo suprotno – simbolom kršćanskog ponosa u poniznosti, mučeništva i odanosti.
Nažalost, u doba brzih informacija i još bržih dezinformacija, simboli poput ovoga često se izvlače iz konteksta i pretvaraju u oružje protiv same vjere. Upravo zato svaki vjernik – ili znatiželjni promatrač – ima odgovornost tražiti istinu, umjesto da nasjeda senzacionalizmu.
U konačnici, križ svetog Petra podsjeća nas da prava vjera ne traži veličinu u očima svijeta, nego skromnost, poniznost i vjernost do kraja – i to je poruka koju ni teorije zavjere ne mogu izbrisati.
Zašto sotonisti koriste naopaki križ ako on simbolizira svetog Petra?
Sotonisti (ili osobe koje se predstavljaju kao takve) katkad koriste naopaki križ upravo zato što je on kršćanski simbol — kako bi namjerno provocirali, izrugivali i izvrnuli kršćanske vrijednosti.
Obrnuti križ u njihovom kontekstu nema isto značenje kao u kršćanskoj tradiciji. Za sotoniste to postaje simbol “kontriranja” Kristu, pobune protiv Boga, a ne svetosti i poniznosti kao kod svetog Petra.