Znanstvenici su konačno dali okviran odgovor na pitanje koje već desetljećima fascinira i plaši čovječanstvo – kada bi se moglo ostvariti mračno predviđanje Elona Muska o kraju života na Zemlji.
Iako mnogi s dozom humora gledaju na “propast svijeta” koje se redovito pojavljuju u medijima, primjerice slavna 2012. godina, ovoga puta iza procjene stoji ozbiljna znanstvena analiza.
Musk je nedavno izjavio kako smatra da će Zemlja jednog dana biti “spaljena”, te da je upravo zato nužno razviti čovječanstvo kao međuplanetarnu vrstu.
Nije poanta samo otići na Mars i vratiti se, već trajno naseliti druge planete kako bi osigurali kontinuitet svijesti i opstanka civilizacije”, rekao je u intervjuu za Fox News.
Upravo tu ideju podupiru i znanstvenici s japanskog sveučilišta Tōhō. Koristeći superračunala i složene matematičke modele, objavili su u časopisu Nature Geoscience procjenu da će Zemlja postati nenastanjiva za ljude oko godine 1.000.002.021. Uzrok? Postupno zagrijavanje Sunca, koje će s vremenom povećati temperaturu na Zemlji i smanjiti količinu kisika u atmosferi.
U još daljoj budućnosti, za otprilike pet milijardi godina, Sunce će ući u svoju fazu “crvenog diva” i najvjerojatnije progutati planete poput Merkura, Venere, a možda i samu Zemlju.
Iako se ovaj vremenski okvir čini gotovo vječno dalekim, klimatske promjene koje već danas osjećamo ukazuju na to da život na Zemlji nije vječno zagarantiran. Velike ledene mase ubrzano se tope, oceani se zagrijavaju, a ekstremne vremenske pojave postaju sve učestalije.
Možda još imamo vremena – ali kako kaže Musk, bolje je imati rezervni plan. A on se, čini se, nalazi negdje visoko među zvijezdama. Mars, čekaj nas.