Zvonjava ili zujanje u ušima je vrlo neugodna pojava koji su mnogi iskusili. Koji su uzroci i kako se riješiti tog problema?
Ponekad, nakon što smo bili izloženi jakim zvukovima, mi možemo imati osjećaj kao da nam zuji ili zvoni u ušima. Taj zvuk nema izvora, a možemo ga čuti i u najvećoj tišini.
Sigurno ste se ponekad zapitali kako zvonjava u ušima nastaje i koji je njezin izvor. Brightside donosi odgovore na sva pitanja o zvonjavi ili zujanju u ušima.
Zvonjava u ušima – izvor
Šum u ušima ponekad popraćen zvonjavom ili zujanjem naziva se tinitus. Riječ je o tome da mi čujemo određen zvuk za koji ne postoji izvor. Ovisno o osobi, taj se zvuk može pojaviti i kao pištanje, pucketanje ili glasno režanje, a uzrokuju ga različiti faktori.
Taj osjećaj zujanja u ušima je privremen te nestaje sam od sebe nakon nekog vremena. Može biti vrlo suptilan da ga jedva i primijetimo, ali u nekim slučajevima je toliko jak da nam ometa svakodnevno funkcioniranje.
Uzroci zujanja u ušima
Tinitus se javlja zbog ozljede malenih dlačica koje se nalaze u našem unutarnjem uhu. Te se dlačice pomiču sukladno zvuku koji ulazi u naše uši. Auditorni živac tada prepoznaje zvučne valove. No, kada dođe do ozlijede tih dlačica, one šalju nepravilne poruke i krivi signal mozgu zbog čega mi čujemo zujanje kada njega zapravo nema.
Faktori
Zujanje, šum ili zvonjavu u uhu mogu uzrokovati razni faktori:
- Dugotrajno izlaganje glasnom zvuku tijekom koncerta, na radnom mjestu, prilikom slušanja glasne glazbe sa slušalicama može uzrokovati zujanje i zvonjavu u ušima. U većini slučajeva ta pojava nestaje sama od sebe. No, ako ste vrlo često izloženi glasnim zvukovima, može doći do trajnog oštećenja uha.
- Ušni vosak može biti još jedan uzrok tinitusa. Kada se u ušima nakupi previše ušnog voska i zatvori se ušni kanal, onda može doći do iritacije bubnjića koji stvara zvuk u našim ušima, a ponekad može doći i do infekcije uha.
- Kako osoba stari, polako gubi sluh tako da osobe preko 60 godina starosti često čuju zujanje ili imaju šum u ušima.
- Osobe s visokim krvnom tlakom znaju često čuti zujanje ili šum u ušima.
- Vrat i glava su povezani s ušima tako da njihovom ozljedom može doći do pojave tinitusa. Tinitus uzrokovan ozljedom glave i vrata se većinom javlja u samo jednom uhu.
- Otoskleroza, abnormalni rast kosti u srednjem uhu, može dovesti do tinitusa, ali i do gubitka sluha.
- Tinitus se može javiti i prilikom ozljede kosti koja povezuje lubanju i čeljust.
- Menierov sindrom, bolest unutarnjeg uha ili pojava tumora u lubanji, su vrlo ozbiljni faktori koji dovode do pojave tinitusa.
- Konzumiranje lijekova, napose antidepresiva i antibiotika, često može dovesti do tinitusa.
Zvonjava u ušima – prevencija
Iako tinitus većinom nestaje sam od sebe, postoje ekstremni i ozbiljni slučajevi u kojima dolazi do česte pojave tinitusa, a i do vrlo glasnog i neugodnog zujanja u ušima. Zbog toga često dolazi do narušavanja našeg svakodnevnog života.
Postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako bi spriječili pojavu tinitusa. Neke od njih su:
- Izbjegavanje glasnih zvukova
- Izbjegavanje slušanja glasne glazbe sa slušalicama
- Pravilna prehrana
- Korištenje čepića za uši prilikom boravka u glasnom okolišu
- Redovno čišćenje ušnog voska