U svijetu punom ekonomske neizvjesnosti i sve češćih globalnih kriza, pitanje “Tko ili što dolazi sljedeće?” odzvanja s naslovnica i propovjedaonica.
Kina upozorava zemlje da ne sklapaju trgovinske sporazume s SAD-om, a rastući strahovi od recesije ili čak dublje financijske krize ponovno pokreću raspravu o stvarnim temeljima svjetskog monetarnog poretka.
No, paralelno s ekonomskim analizama, jača i duhovna refleksija. Brojni kršćanski mislioci i propovjednici pozivaju vjernike da ne podlegnu duhu straha jer, kako kaže 2. Timoteju 1,7: “Bog nam nije dao duha straha, nego snage, ljubavi i razbora.”
Strah se opisuje kao duhovna sila koja ne dolazi od Boga, već kao sredstvo manipulacije – oružje koje koristi Sotona.
U takvoj atmosferi, industrija „sudnjeg dana“ doživljava procvat. Luksuzni bunkeri s filtracijom zraka, sustavima za samoobranu i biometrijskim bravama niču diljem svijeta. Milijarderi, slavne osobe i poslovni magnati ulažu milijune dolara u skrovišta za dan propasti, iako Biblija jasno kaže da “srebro i zlato neće spasiti na dan Gospodnjeg gnjeva” (Sefanija 1,18).
No, prava sigurnost – tvrde mnogi kršćanski govornici – ne dolazi iz čelika i betona, već iz odnosa s Kristom. U svijetu koji sve više ismijava vjeru, poruka ostaje ista: ne gomilati blago na zemlji, već „skupljati blago na nebu“.
Kroz promišljanja o svakodnevnim borbama – od kušnji, materijalizma pa sve do moralnog posrtanja – ovaj narativ poziva na osobnu odgovornost, pokajanje i snagu u Kristu. Priča apostola Petra, koji je triput zatajio Isusa, ali potom postao jedan od najhrabrijih vođa prve Crkve, snažan je podsjetnik da pad ne mora biti kraj.
U konačnici, ovaj svijet nudi „obmane za plaću“, dok istinska nagrada dolazi kroz pravedan život u Isusu Kristu. Kršćanska poruka, iako često proturječna svijetu, ostaje glas nade u vremenu zbunjenosti. Nema sigurnosti u ljudskim sustavima – ali ima u Bogu.