Utapanje je drugi najčešći uzrok smrtnosti djece u Hrvatskoj, odmah iza prometnih nesreća, a procjenjuje se da između 40 i 70 posto djece ne zna plivati, upozorava Hrvatski Crveni križ (HCK) uoči Svjetskog dana prevencije utapanja, 25. srpnja.
Organizirana obuka plivanja uklonjena je iz školskog sustava još 2010. godine, čime je odgovornost za ovu temeljnu sigurnosnu vještinu prebačena na roditelje, lokalne zajednice i sportske klubove.
Iako se Hrvatska percipira kao zemlja mora i plivača, statistike pokazuju poražavajuću stvarnost. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u 2023. godini utopilo se 68 osoba – 46 muškaraca i 22 žene, javlja Dnevnik.hr.
Najviše smrtnih slučajeva bilježi se među starijima od 65 godina i u skupini od 40 do 64 godine. Od 2014. do 2023. godine u vodi je život izgubilo najmanje 769 ljudi. Unatoč ovim brojkama, problem se rijetko sustavno rješava, upozorava HCK.
„Plivanje nije privilegija, već osnovna sigurnosna vještina“, poručuju iz HCK-a, naglašavajući da znanje plivanja smanjuje paniku, povećava šanse za preživljavanje i potiče samopouzdanje u kritičnim situacijama.
Trenutna kampanja Crvenog križa na društvenim mrežama snažno upozorava da se utapanje najčešće događa tiho, brzo i bez svjedoka – ali da se u većini slučajeva može spriječiti.
HCK godinama ulaže u edukaciju, obuku spasilaca i rad s djecom, no bez sustavne podrške promjene su spore. Ove godine Svjetski dan prevencije utapanja bit će obilježen u Makarskoj, gdje će se održati obuka neplivača, prezentacija spasilačke opreme i radionica prve pomoći.
Svemogući Bože, sačuvaj svu djecu od nesreća te im daruj zaštitu i sigurnost.