Finski kršćani osuđeni zbog biblijskog nauka

Protestantski biskup Juhana Pohjola i zastupnica u finskom parlamentu Paivi Rasanen osuđeni su na temelju zakona o zločinima iz mržnje zbog objavljivanja knjige koja objašnjava biblijsko stajalište o muškarcima, ženama i seksualnosti.

Nakon dugogodišnjeg progona, ovi finski kršćani pravdu sada traže pred Europskim sudom za ljudska prava.

Finski Vrhovni sud donio je u ožujku presodu s 3-2 kojom je osudio Rasanen i biskupa Pohjolu zbog pisanja i izdavanja teološkog sadržaja koji potvrđuje da su muškarci i žene različiti te seksualno komplementarni.

Iako je sud odbacio jednu optužnicu protiv zastupnice Rasanen zbog objave biblijskog stiha na društvenoj mreži X, konačna osuđujuća presuda šalje zastrašujuću poruku. Prema njoj, kršćani u Finskoj smiju citirati Sveto pismo, ali ne smiju javno raspravljati ili poučavati o njegovu stvarnom značenju.

“Ovdje se doista radi o pokušaju zabrane i cenzure kršćanskog pogleda na svijet”, izjavila je Rasanen, napominjući kako su mnogi pastiri i vjernici sada u potpunoj zbunjenosti jer više ne znaju gdje povući crtu i što uopće smiju propovijedati.

Ovaj pravni proces traje već više od 7 godina. Niži sudovi dvaput su oslobodili optužene, no uporni finski tužitelji koristili su posebne zakonske mehanizme za ponovno pokretanje postupka sve dok nisu ishodili osuđujuću presudu.

Iako su svjesni da ih na Europskom sudu čeka teška bitka, finski vjernici ne odustaju od borbe za slobodu govora i opstanak temeljnih ljudskih prava u Europi. Pomolimo se za njih!

0 Komentara
Najviše ocjenjeni
Najnoviji Najstariji
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare

NAJNOVIJE!

NE PROPUSTITE!