Koje riječi trebamo koristiti u molitvi?

Kojim biste se riječima trebali koristiti pri molitvi? Biste li Boga trebali oslovljavati sa ”vi”, ili sa ”ti”? Valja li svaku molitvu završiti riječima: ”U ime Gospodina Isusa Krista, amen”?

Pravila nema. Boga ne zanima kako se izražavamo, nego jesmi li iskreni i štujemo li ga srcem. Što vas više uči o vama samima i što više postajete svjesni Njega, to će vaše riječi i stavi biti primjereniji. Dopustite Bogu da vas podsjeti na to da je On tu, a zatim budite onakvi kakvi jeste u prisutnosti Onoga koji je svet.

Što se tiče uporabe fraze ”u Isusovo ime”, sve ovisi o tome zašto se njome koristite. Ako to činite praznovjerno (kao kakvu čarobnu formulu koja će vašu molitvu učiniti Bogu zanimljivijom), bolje je da ju izostavite.

Zašto se to uopće govori?

Te bi riječi trebale skrenuti pozornost na dvoje. Izgovarajući ih, podsjećamo se na temelju čega imamo pravo uči u Božju prisutnost. Ne bismo imali pravo pristupiti Bogu Ocu da nije bilo otkupiteljskog djela Božjeg Sina. Razborito je, barem povremeno, izgovarati te riječi, da bismo se na to podsjetili.

Te se riječi koriste i pri iznošenju zamolbi. Sam je Isus sasvim jasno rekao da Otac nikada neće odbiti molbe izrečenje u njegovo ime (Ivan 14,13-14). To što je molitva upućena ”u Isusove ime”, znači da je Isus dao punomoć molitelju. Dakako, jasno je ipak da se ček može izdati samo onda kad je namjena novca u skladu s pravilima kojih se drži nebeska banka. Moliti se ”u njegovo ime” možemo samo ako nastupamo kao Kristovi zastupnici.

Predsjednik sam jednog pokrajinskog udruženja. Uz blagajnika, i ja imam pravo izdavati čekove ”u ime” udruženja. Banka će uvažiti moje čekove ako su tako izdani i ako sam ih ja potpisao. Čekove udruženja mogao bih unovčiti i za osobne užitke. To se može učiniti – ali nije u redu.

U primjeru s nebeskom bankom, molitve koje završavaju riječima ”u Isusovo ime”, ali ne odražavaju Isusovu volju, neće se uvažiti. S neba se vidi ono što govornik sa zemlje ne može vidjeti.

Prema tome, ako se pravilno shvati, izraz ”u Isusovo ime” može biti djelotvorna zaštita od trabunjanja koještarija u molitvi. Upramtite da se molitva sastoji od suradnje s Bogom u ostvarivanju Njegovih božanskih nauma. Ako vas riječi koje razmatraju podsjećaju na to i ako vas potiču da svoje molbe pažljivo odvagnete prije nego što ih izgovorite; onda su korisne.

Imam li ikakva prava moliti Oca ”u Isusovo ime” da mi pomogne da iz završnog pismenog ispita dobijem peticu? Ovisi o tome kakve veze završni pismeni ispit ima sa Njegovim naumima. Ali, ne zato što je problem pismenog ispita na prvi pogled nevažan.  Nikakve veze s tim nema ni činjenica da moj završni pismeni ispit neće značiti baš ništa za dvadeset godina. Božji vječni naumi mogu biti obuhvaćati i brisanje jedne jedine suze. Važno je, međutim, da molba bude u skladu s Božjom voljom.

Ali, kako to možemo znati?

  1. Uvijek je Božja volja da Boga proslavljamo, zahvaljujemo Mu i priznajemo grijehe.
  1. Uvijek je Božja volja da s njim otvoreno razgovaramo o željama svojeg srca. Sasvim je u redu da mu kažemo: ”Gospodine, zaista bih želio dobiti peticu na ispitu. To mi mnogo znači.” On želi da mu sve to kažemo (Psalam 103,13); iako nam neće uvijek dati sve što želimo.
  1. Uvijek je Božja volja da se molimo za svoje neprijatelje (Matej 5,44).
  1. Što više naučimo o Bibliji, bolje ćemo razumjeti kako Bog na sve gleda. A što više razumijemo Njegovo stajalište, lakše ćemo znati što je Njegova volja u određenoj situaciji.
  1. U Bibliji stoje sasvim konkretna obećanja. Uvijek je božja volja da se u molitvi pozovemo na njih i da računamo s njihovim ispunjenjem.
  1. Kada smo u nedoumici i ne znamo što bi mogla biti Božja volja, preporuča nam se da se molimo za mudrost. To bismo trebali činiti sa savršenim pouzdanjem da ćemo primiti spoznaju koja nam je potrebna (Jakov 1,5-7).

Riječ AMEN često se izgovara po navici. U uobičajenim molitvama ona nam kazuje da je molitva završena. Dugotrajnom uporabom ta je riječ preuzela funkciju točke.

Amen se u Bibliji koristi za raznovrsna značenja; može se prevesti s ”isitna je”, ”zaista”, ili ”neka tako bude” – već prema kontekstu. U prilikama kada je Isusu govorio ”Zaista, zaista” uporabljena je grčka transkripcija hebrejske riječi amen.

Ta se riječ najdramatičnije rabi u Otkrivenju, obično nakon pripjeva hvalospjeva Bogu i Janjetu. U tim primjerima bića okupljena oko Božjeg prijestolja iskazuju svoje iskreno pristajanja uz hvalospjev riječju amen, koja znači otprilike ”O da, Gospodine, upravo tako!”

Možda je danas baš to najpravilniji način uporabe te riječi. Sigurno ste opazili da na slobodnijim molitvenim sastancima neki ljudi slaganje s onim za što se netko drugi moli iskazuju riječima: ”Amen, Gospodine! Amen!” Drugi će reći: ”Da, Gospodine! Da!” Budući da Bog razumije i hebrejski i hrvatski, vjerojatno mu nije važno kojim se jezikom govori i drago mu je što su mu djeca ujedinjena u molitvama.

Bismo li trebali izbaciti riječ AMEN s kraja molitve? Svakako, ako se upotrebljava samo kao oznaka za svršetak molitve. Ima, doduše, i prilika u kojima se AMEN opravdano rabi.

Zamoliti, primjerice, nešto ”u Isusovo ime. Amen!” znači ”neka tako bude u Isusovo ime!” Jasno je da se to može reći i na hrvatskom, i na engleskom. U hebrejskom jeziku nema nikakve čarolije, nego ta hebrejska riječ ljude koji se mole riječima ”neka bude tako” podsjeća na ozbiljnost molbe koju iznose. Oni zapravo žele reći: ”Ja ne govorim tek tako, u vjetar. To je ozbiljna molba. Neka bude uslišena.”

Amen je primjereno uporabiti i kad se u molitvi iskazuje hvala. Na koncu Očenaša, primjerice, stoje riječi: ”Jer tvoje je kraljevstvo, i sila, i slava uvijeke. (I to je potpuno točno i ja to potvrđujem.?’)” (Jer amen u tom kontekstu ima upravo to značenje.)

Samo o vama ovisi hoćete li svoj amen izreći na hrvatskome ili na hebrejskome. Sve dok ste usredotočeni na nebeskoga Boga, bit će razmjerno svejedno kojim se jezikom služite. Ali kad se molite s drugima, katkad je vrijedno prilagoditi se njihovim običajima, uz uvjet da se pritom ne osjećate neprirodno.

Autor: John White; prema poglavlju iz knjige ”Bitka”

NAJNOVIJE!