10 najopasnijih zemalja za kršćane u 2024.

Koje su najopasnije zemlje za kršćane u 2024. godini? U nekim državama se vjernici susreću s najekstremnijim progonima, diskriminacijom i smrću.

Organizacija za praćenje progona kršćana izdala je upozorenje o sve većoj ozbiljnosti globalnog progona, otkrivajući da 365 milijuna kršćana trenutno doživljava stalnu diskriminaciju zbog svoje vjere.

Open Doors je ove nalaze objavio u svojoj godišnjoj procjeni zemalja u kojima se vjernici susreću s najekstremnijim progonima i diskriminacijom.

Evo prvih deset nacija u kojima su kršćani najviše ugroženi.

1. Sjeverna Koreja

Otkriće, identifikacija ili čak percipirana povezanost s kršćanstvom dovodi pojedince i njihove obitelji u opasnost od deportacije u radne logore kao političkih kriminalaca ili trenutnog pogubljenja.

Open Doors procjenjuje da u Sjevernoj Koreji ima 400.000 kršćana, iako je teško doći do pouzdanih i preciznih podataka.

2. Somalija

U ovoj zemlji se procjenjuje da postoji samo nekoliko stotina kršćana.

Zbog oštrih kazni mnogi vjernici odlučuju živjeti svoju vjeru u skrovitosti. Islamski militanti sve više ciljaju i eliminiraju kršćanske vođe. Sama sumnja u prelazak s islama na kršćanstvo može pojedince izložiti smrti.

3. Libija

Sjevernoafrička zemlja je većinski muslimanska, a obraćenici na kršćanstvo plaćaju najveću cijenu za svoju vjeru.

Dijeljenje Evanđelja strogo je zabranjeno. U ožujku 2023. šest Libijaca je uhićeno jer su govorili o Isusu, a sada im prijeti smrtna kazna.

4. Eritreja

Iako su pojedine crkve dobile službeno priznanje, pritisak na kršćane ostaje iznimno visok u svakom aspektu života u zemlji.

Obraćenici s islama suočavaju se sa zatvorom i mnogim drugim teškim okolnostima poput mučenja, gladi i bolesti koje, bez liječenja, često vode u smrt.

VIDI OVO: Molitva za progonjene kršćane

Nastavlja se progon kršćana: 5000 ih je ubijeno zbog svoje vjere
Snimka zaslona: Open Doors

5. Jemen

Jemenski kršćani doživljavaju kršenja vjerskih sloboda od strane svojih obitelji, službenih vlasti, uključujući Hute u dijelovima zemlje, i radikalnih islamističkih skupina.

Građanski rat u Jemenu pogoršao je položaj vjernika, a humanitarnu pomoć većinom distribuiraju lokalne muslimanske skupine i džamije. Optuženi su za diskriminaciju onih koji se ne smatraju pobožnim muslimanima.

6. Nigerija

U Nigeriji je više kršćana ubijeno zbog svoje vjere nego u bilo kojoj drugoj zemlji. Otcijepljene skupine ISIS-a pokreću većinu napada na vjernike.

Muškarci i dječaci usmjereni su na sprječavanje rasta kršćanskih obitelji. Žene i djevojke mogu se suočiti s otmicom i seksualnim nasiljem, a ponekad ih njihove zajednice odbace nakon povratka.

7. Pakistan

Oštri pakistanski zakoni o bogohuljenju, koji se često koriste protiv manjinskih skupina, posebno pogađaju kršćane, koji čine oko četvrtinu svih optužbi za bogohuljenje.

Vjernici se također suočavaju s institucionaliziranom diskriminacijom, često su potisnuti u niža statusna zanimanja. Vlasti često rezerviraju te poslove za kršćane, pogrdno ih označavajući kao ‘chura’, što znači ‘prljavi’.

8. Sudan

Nedavno nasilje u zemlji dovelo je vjersku slobodu u opasnost. Najmanje 165 crkava je zatvoreno, a druge su uništene.

Kršćani koji su se obratili iz muslimanskog podrijetla suočavaju se s rizicima, a neki se čak suzdržavaju od dijeljenja Isusa svojoj djeci kako bi izbjegli otkriti svoju vjeru lokalnoj zajednici.

9. Iran

Vlasti kršćanstvo vide kao pokušaj Zapada da potkopa islamski poredak.

Crkveni vođe suočavaju se s teškim kaznama, često dobivanjem dugotrajnih zatvorskih kazni. Osim toga, Korpus čuvara islamske revolucije (IRGC) sve je više uključen u provođenje racija na kućne crkve.

10. Afganistan

Društvo nema prostora za vjersku slobodu. Ako se otkrije da je netko kršćanin, može ga se pritvoriti i mučiti da oda podatke o suvjernicima.

Povratak talibana na vlast 2021. znači da većina kršćana živi u tajnosti vjere dok su mnogi drugi uspjeli napustiti zemlju.

NAJNOVIJE!