4 stvari koje govorimo, ali djeca čuju drugačije

Svojoj djeci govorimo određene stvari, ali ono što im govorimo mogli bi protumačiti drugačije od onoga što zapravo čuju.

Nikoga nema doma

Jedno se dijete javilo na telefon, a otac ga je pogledao i sinkronizirao usnama: „Nisam kod kuće“, stoga je dijete reklo osobi na telefonu da njegov otac nije tu. Naravno, to nije bila istina. Dijete je gledalo točno u svoga oca kad je lagalo za njega na telefonu. Što je to poručilo djetetu? Poručilo mu je da je laganje u nekim okolnostima ispravno, kao u slučaju kada ne želite da vas se smeta. Otac nije namjeravao tako podučiti dijete, ali tako je dijete mislilo. „U redu je lagati, a pogotovo ako se radi o nečemu što ne želimo učiniti.“ Otac to nikad nije rekao, ali je svojim djelima i riječima upravo tako podučio svoga sina, bilo da je to shvaćao ili ne.

Istina je da dijete više upija ono što vidi na djelu nego što ga se podučava. Dok je otac mislio da na taj način samo želi izbjeći telefonski razgovor, lekcija za dijete bila je sljedeća: „Laži ako ne želiš nešto učiniti… u redu je, tata to radi, pa zašto ne bih i ja?“ Tata je rekao jedno, ali dijete je čulo nešto sasvim drugo.

Loš vozač

Kad su se jednoga dana vozili kući iz crkve, obitelj se morala zaustaviti da propusti vlak, i čekalo se dugo. Sjedili su tamo oko 20 minuta, a zatim, kad je vlak konačno prošao, nastala je ogromna kolona u prometu. Kolona je produžila putovanje kući. Djeca su već bila gladna i nervozna, i otac je nastojao što prije doći kući, ali usporeni vozači ispred njega otežavali su mu vožnju. Na kraju se toliko približio automobilu ispred da je izgledalo kao da bi se branici mogli dotaknuti… a otac ga nije mogao prijeći zbog nadolazećeg prometa iz drugog smjera. Stoga je počeo vikati na vozača ispred sebe i nazivati ​​ga svakakvim imenima. Tada je nastala tišina u automobilu. Djeca su uvidjela da je njihov otac ljut i svi su se u automobilu bojali ispustiti zvuk. Bio je dug put kući tog dana, ali ono što se dogodilo jest da su djeca naučila da kad se suočavaju s problemima, poput gužve u prometu, dozvoljeno je izgubiti svoje živce poput tate.

Pečeni propovjednik

Prečesto za večeru imamo ljude umjesto hrane, a umjesto da ih pozovemo na ručak, oni postaju ručak. Na primjer, jedan čovjek koji je izašao pojesti nešto s nekim ljudima nakon crkve počeo se žaliti na pastora i njegovu poruku. Svima za stolom je bilo jasno da čovjek misli kako pastor ne radi svoj posao baš dobro. Jedna se žena napokon zauzela za pastora i rekla da mrzi „pečenog propovjednika“ za ručak svake nedjelje. Imala je pravo. Nije dobro da loše govorimo o ljudima iza leđa. Zapravo, to je jedna od najočitijih stvari koje možemo učiniti.

Kada govorimo negativno o ljudima koji nisu tamo da se brane, slušamo samo jednu stranu priče. Kad govorimo loše o njima, to je poruka djeci da je normalno ružno govoriti o ljudima koji nisu u njihovom društvu, čak i ako bi mogli zaslužiti naše poštovanje (i zaslužuju). Dobro je ohrabrujuće govoriti o drugima, ali kad je negativno, to je kao da govorimo našoj djeci: „Govorimo drugima o ljudima koje ne volimo, ali ne ispred njih.“ Roditelj možda misli kako nema štetnih posljedica. „Možete li vjerovati što je rekao?“, ali dijete čuje: „Ako vam se netko ne sviđa, reci svima koje poznaješ.“ Ono što govorimo nije uvijek ono što djeca čuju.

Volim te „ako“

Možemo tako lako dovesti do toga da naša ljubav postane uvjetna. Jedan primjer je kada se djetetu kaže: „Volim te“ ili „Ponosan sam na tebe“ kad dobiju dobre ocjene, ali izražavaju razočaranje kad dijete nije uspješno. Dijete bi moglo protumačiti da je ljubav njihovih roditelja povezana s njihovim postignućem (u ovom slučaju, njihovim ocjenama), i to mu šalje sljedeću poruku: „Ako nisam uspješan u školi, moji me roditelji neće voljeti. „Nažalost, mnoga djeca odrastaju tako se osjećajući, ali roditeljska ljubav ne bi trebala biti uvjetovana djetetovom izvedbom. Dijete to možda neće reći, ali možda će početi uviđati da ako nemaju odličan uspjeh, roditelj ih neće voljeti ili ih neće voljeti onoliko koliko bi to činili da je dijete „bolje“.

Možda mislimo da radimo dobro kad našu djecu prekomjerno hvalimo nakon što dobiju odličnu ocjenu, ali onda, ako sliježemo ramenima kad dobiju vrlo dobar ili dobar, poručujemo da je naša ljubav uvjetovana njihovom izvedbom. Ne dopustite da se to dogodi jer dijete će osjećati kako ljubav mora biti zarađena, a ne besplatan dar, što je upravo suprotno od onoga što Biblija uči.

Zaključak

Djeca i unuci upijaju puno više nego što shvaćamo. Gledaju nas i promatraju cijelo vrijeme. Možete reći jedno, ali onda činiti drugo. Ipak, dijete će naučiti više od onoga što radite nego što govorite. Akcija govori glasnije od riječi, i dobro i zlo, stoga pazite da govorite istinu, pokušajte potisnuti vaš bijes, ne uvjetovati svoju ljubav u odnosu na djetetovu izvedbu, ne tračati ili govoriti o drugima negativno, pogotovo kada oni nisu prisutni. I zapamtite da dijete mnogo više upija ono što vidi na djelu nego što ga se podučava. Djeca ne mogu čuti ono što govorimo ako naša djela guše naše riječi.

Autor: Jack Wellman; Prijevod: Vesna L.; Izvor: Faithinthenews.com

NAJNOVIJE!