Razvod braka postaje sve češća pojava u modernom društvu, no statistika ponekad donese i potpuno neočekivane podatke. Tijekom prošle godine u Hrvatskoj je sklopljeno 17.270 brakova, dok su zabilježena 5.674 razvoda.
U moru ovih brojki posebno se ističe grad Pag. On je jedini među svim hrvatskim gradovima u kojem tijekom cijele 2025. godine nije zabilježen niti jedan jedini razvod, dok je istodobno sklopljeno 13 novih brakova.
Osim bračne statistike, najnoviji podaci Državnog zavoda za statistiku donose i dublji uvid u nepovoljnu demografsku sliku zemlje. Samo 6 od ukupno 128 hrvatskih gradova prošle je godine zabilježilo pozitivan prirodni prirast.
Među njima već godinama prednjači Solin, a u toj skupini nalaze se još Kaštela, Makarska, Imotski, Metković i Dugo Selo. Stručnjaci napominju kako su to uglavnom sredine u blizini velikih urbanih središta u koje se doseljava sve više mladih obitelji.
Na razini cijele države i dalje se bilježi prirodni pad stanovništva jer je umrlo 50.007 osoba, a rođeno 32.479 djece. Ipak, ukupan broj stanovnika raste četvrtu godinu zaredom zbog pozitivnog migracijskog salda.
Ohrabruje i podatak da je nakon četiri godine pada zabilježen blagi oporavak nataliteta s 410 rođene djece više nego godinu ranije. Privremeni podaci za prvih 5 mjeseci 2026. godine pokazuju nastavak tog pozitivnog trenda s oko 650 novorođenih više u odnosu na isto razdoblje lani.









