English Heritage, istaknuta britanska organizacija koja upravlja brojnim povijesnim lokalitetima, našla se na meti kritika jer je u dječjoj brošuri za uskrsnu manifestaciju izostavila kršćansko značenje Uskrsa.
U sklopu događanja “Easter Adventure Quest”, koje se održava na povijesnim mjestima poput opatije Whitby i dvorca Dover, Uskrs se prikazuje isključivo kao proljetno slavlje.
Brošura navodi: „Uskrs je započeo kao slavlje proljeća“, te spominje pogansku božicu Eostre, ukrašavanje cvijećem i plesove oko krijesova, dok se Isusova smrt i uskrsnuće uopće ne spominju.
Staza za djecu uključuje potragu za uskrsnim jajima i zečićima, ali ne spominje križ ni prazni grob – temeljne simbole kršćanske proslave koja se u Engleskoj obilježava već više od 1300 godina, još od 3. i 4. stoljeća.
Roditelji i odgojitelji izrazili su nezadovoljstvo u razgovoru za The Daily Telegraph. Phil, ravnatelj školskog odbora katoličke osnovne škole u Kentu, izjavio je: „Kršćanstvo je središte Uskrsa. Nije bilo ni riječi o uskrsnuću – morao sam to sam objasniti svom sedmogodišnjem sinu.“
Slično negodovanje proširilo se i društvenim mrežama, s pozivima da se barem usputno spomene kršćanska poruka.
Slična kontroverza dogodila se i 2017. kad su National Trust i Cadbury iz svojih promotivnih materijala izostavili riječ “Uskrs”, što je izazvalo osudu nadbiskupa Yorka i tadašnje premijerke Therese May.
English Heritage se brani tvrdnjom da je dječja staza samo jedan dio šireg edukativnog programa te da njihova internetska stranica ipak sadrži informacije o kršćanskim korijenima Uskrsa.