Kardinal Marx i drugi biskupi dopuštaju formalne blagoslove istospolnih parova u njemačkim biskupijama. Papa je sada ponovio da Vatikan to ne želi. Međutim, ne smatra da je to pitanje od središnje važnosti.
Kako piše Katholisch.de, Papa Lav XIV. kritizirao je odluku nekoliko njemačkih biskupa da formalni blagoslov istospolnih parova uvedu kao normu u svojim biskupijama.
Papa je objasnio da je Vatikan već jasno dao do znanja njemačkim biskupima “da ne odobravamo formalne blagoslove istospolnih parova”. Rekao je to Lav XIV. u četvrtak u avionu iz Ekvatorijalne Gvineje za Rim.
U svom odgovoru, Lav XIV. naglasio je da je Vatikan već započeo dijalog s njemačkim biskupima i jasno iznio svoj stav: blagoslov parova – uključujući istospolne parove ili one u neregularnim situacijama – nije dopušten izvan onoga što je utvrdila Sveta Stolica, piše InfoVaticana.
Papa razlikuje blagoslov pojedinaca od blagoslova zajednica. Objasnio je da Crkva može blagosloviti „sve ljude“, kao u završnom blagoslovu mise, ali to ne podrazumijeva potvrđivanje situacija suprotnih doktrini.
Papa je nadalje objasnio da, po njegovom mišljenju, pitanja seksualnosti nisu središnja za crkvenu doktrinu. Pitanja poput pravde, jednakosti i slobode žena i muškaraca, kao i vjerske slobode, imaju, po njegovom mišljenju, “puno veći prioritet”. Pitanja seksualnog morala također ne bi trebala određivati jedinstvo ili raskol Crkve, izjavio je.









