Novo istraživanje NASA-e sugerira da će kraj života na Zemlji biti uzrokovan valom globalnog zagrijavanja, budući da se Zemlja zagrijava neviđenom brzinom i uskoro bi mogla postati nenastanjiva.
Znanstvenici su odredili godinu u kojoj će sav život na Zemlji nestati, daleki datum, ali uzroci toga počinju se otkrivati.
Istraživači NASA-e koristili su superračunala kako bi izračunali procijenjeni datum kraja života na Zemlji, u suradnji s istraživačima sa Sveučilišta Toho u Japanu.
Koristeći napredne matematičke modele i računalne simulacije, znanstvenici su uspjeli utvrditi kako širenje Sunca utječe na kvalitetu naše atmosfere i kako će dovesti do neodrživog zagrijavanja planeta.
Znanstvenici su se oslonili na svibanjsku solarnu oluju, najgoru u dva desetljeća. Kao rezultat toga, došlo je do značajnih promjena u atmosferi planeta, što najavljuje ono što će se dogoditi.
Studija je predvidjela da će kraj života na planetu nastupiti 1.000.002.021. godine, ali situacija će biti kritična za ljudski život na Zemlji ranije, što znači da će životni uvjeti biti progresivno teži, zbog zagrijavanja Zemlje uzrokovanog klimatskim promjenama.
Znanstvenici kažu da će se proizvodnja energije iz Sunca povećati u nadolazećim godinama, dosegnuvši točku u kojoj će početi brzo zagrijavati planete Sunčevog sustava.
Globalne temperature rastu svake godine
Ekstremna vrućina učinit će površinske uvjete toliko surovima da čak ni najotporniji organizmi neće moći preživjeti na Zemlji, navodi se u studiji.
Istraživači kažu da Zemlja već osjeća ove simptome jer je Sunce bilo vrlo aktivno posljednjih nekoliko mjeseci.
Klimatske promjene uzrokovane ljudskim djelovanjem također će doprinijeti ovom procesu, budući da globalne temperature rastu svake godine. Ledenjaci se lome, a povećana toplina će otopiti led, uzrokujući porast razine mora.
Međutim, istraživači kažu da život na Zemlji neće nestati iznenada, već postupno i sporim, ali nepovratnim tempom, jer bi okolišni i klimatski uvjeti mogli postati teži za mnogo manje od vrhunca od milijardu godina.
Međunarodne organizacije i tijela pokušavaju spasiti planet rješavanjem uzroka globalnog zatopljenja, jer je temperatura planeta prošle godine porasla za više od 1,5 stupnjeva Celzija u usporedbi s predindustrijskim razdobljem, piše AL Jazeera.