Rat je stigao i na Baltik: Dronovi padaju po Finskoj

Rat se posljednjih dana sasvim približio granicama Finske i Estonije. Ukrajinski napadi dronovima, od kojih su neki završili na finskom teritoriju, praktički su onemogućili pristajanje u ruskim lukama u Finskom zaljevu, Ust-Lugi i Primorsku, zapadno i sjeverno od Sankt Peterburga, piše Index.

A sada se pojavila i nova, sigurnosno-ekološka prijetnja.

“Kada vjetar puše s istoka, noću se čuju borbeni zrakoplovi, a danju vidimo crni dim s ruske strane”, rekao je za finsku javnu televiziju Harri Olli iz finskog naselja Virolahtija, uz samu granicu s Rusijom, jedva 50 kilometara od naftne luke Primorsk.

Teška oštećenja luka i pad izvoza nafte

Ta luka, kao i obližnja Ust-Luga, s južne strane Finskog zaljeva, nedaleko od estonske granice, bila je posljednjih dana meta napada najmanje 2500 ukrajinskih dronova. Obje luke pretrpjele su teška oštećenja, što potvrđuju satelitske snimke i fotografije na društvenim mrežama, pa je promet zaustavljen ili u najmanju ruku bitno smanjen.

Reuters procjenjuje da je zbog toga ruski izvoz nafte pao za najmanje 40 posto, a pogođena je i isporuka ugljena, žitarica i gnojiva. Primorsk, Ust-Luga i Novorosijsk na Crnom moru glavne su naftne luke u europskom dijelu Rusije. Finski mediji pišu da je Ukrajina dronovima napala i rusku energetsku infrastrukturu u okolici Sankt Peterburga.

“Ruska protuzračna obrana je u stanju visoke pripravnosti, a zračni prostor Sankt Peterburga je nekoliko puta bio zatvoren za civilni promet”, objavile su finske oružane snage te dodale da su od nedjelje tri ukrajinska drona pronađena na finskom teritoriju, a od ranog jutra traga se i za četvrtim.

Tijekom napada prošlih dana jedna bespilotna letjelica koja je doletjela iz ruskog zračnog prostora pogodila je elektranu u Estoniji, dok se druga srušila u Latviji. Tamošnje vlasti također vjeruju da je riječ o zalutalom ukrajinskom dronu.

Ukrajina se službeno ispričala baltičkim državama i Finskoj zbog dronova koji su završili na njihovim teritorijima, a ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sibiha ustvrdio je da zapravo Rusija namjerno usmjerava te bespilotne letjelice. Finski stručnjaci koje je intervjuirao televizijski kanal MTV News skeptični su po tom pitanju.

NAJNOVIJE!

NE PROPUSTITE!